Krmení pro kočky a jak na to?

Pondělí, 25. únor 2013

Je známo, že kočka je především masožravec. Až na malé výjimky, kdy jí chutnají i věci naprosto jiné, je to fakt, se kterým naprosto nic neuděláte. Je proto potřeba jídelníček kočky přizpůsobit i jejím potřebám. Co je ale pro kočku vlastně nejlepší?

Maso je pro kočky základ

Kočka toho ke svému zdravému vývoji potřebuje mnoho. Nejdůležitější složkou potravy je ale aminová kyselina – taurin. Je to důležitá složka potravy, která ovlivňuje látkovou výměnu, dobře se vyvíjí mozek, srdeční sval, zrak a další. Pokud tedy tato základní složka v potravě chybí, může to vést k mnoha zdravotním a vývojovým problémům kočky.

Z masa je kromě vepřového vhodné snad všechno, ale nejvhodnější je hovězí, drůbeží a rybí. Toto maso se může kočce podávat i syrové, ale mělo by být přemražené. Tepelně upravené je pak pro kočku vhodné taktéž. Je možné ho podávat společně s rýží nebo těstovinami.

Další důležité složky kočičí potravy by měly být tuky, které jsou zdrojem energie. Dále minerální a stopové prvky a vitamíny. Ty ovlivňují všechno ostatní v kočičím těle.

 

Konzervy a suché krmivo pro kočky

Kočky toho ke svému zdárnému vývoji potřebují mnoho a je proto velmi těžké docílit toho, aby kočky všechno potřebné v potravě měly. Konzervy pro kočky veškeré potřebné látky obsahují, alespoň to výrobci tvrdí.

Stejné je to s granulemi pro kočky. I tady se výrobci dušují, že tato strava vše potřebné obsahuje. Je jen nutné zjistit, co z toho kočce víc vyhovuje. Zda strava konzervovaná nebo suché krmivo. Je dobré, pokud se obě krmiva podávají současně. Kočka si vybere. Navíc, málokterá má tendenci se přejídat. Ve většině případů si vezme jen tolik, kolik potřebuje. Ovšem, může se stát, že právě vaše kočka tuto míru nemá a pak může mít kočka sklony k nadváze. V tomto případě je nutné kočce krmivo nadávkovat.

 

Správné dávkování krmiva pro kočky

Jak už bylo řečeno, kočky si vezmou v naprosté většině jen to, co potřebují. Zbytek prostě nechají. Pokud je ale krmivo v teple, může se kazit. Pokud je venku, může projít mrazem. Je proto dobré dávat jen tolik krmiva, kolik již víte, že vaše kočka spořádá. Pokud má vaše kočka tendenci se přejídat, je nutné krmivo nadávkovat tak, aby ji nasytilo. Je dobré se poradit s veterinářem. Existují i speciální krmiva, která obsahují dietní prvky, a kočka po nich nepřibírá.

Krmivo pro kočky by mělo mít pokojovou teplotu a neustálý přísun vody je také samozřejmostí. Kočka sice moc nepije, a pokud tomu tak je, bývá to známka, že je něco v nepořádku. Ovšem při konzumaci hlavně suchého krmení má potřebu zvýšeného přísunu vody.

Nikdy nepodávejte mléko, kočka ho nedokáže zpracovat. Součástí jejího jídelníčku by nemělo být ani krmivo pro psy, které má úplně jiné složení než to kočičí.

Kočka potřebuje jinou dávku krmení v době růstu, jinou v období dospělosti a jinou ve stáří. Také březí kočka by měla mít adekvátní krmný režim. Je proto dobré se poradit s veterinářem.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 6107

Zpět na výpis

  • Mičulka..

    25.02.2013 07:14:31

    Renča z Brna napsal(a):

    ..je asi všežravec. Přišla k nám jako odrostlejší kotě-nalezenec a asi byla zvyklá jíst "co ulice dala". Není vybíravá, jí úplně všechno: syrové, vařené i pečené maso, ovoce, zeleninu, mlíčko, jogurt, samozřejmě granulky...Miluje čistý vývar-kuřecí hovězí.. Naopak nechce vůbec jíst rýži a těstoviny. Brambory jí ani nenabízím, ty nesmí kočičky jíst.

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Chuckie, Zilvar

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.