Zoonózy – nejen kočičí strašák

Středa, 28. říjen 2015

Možná jste již slyšeli o nemocech, které se přenáší ze zvířat na člověka. Říká se jim právě zoonózy. A možná jste ani netušili, že kromě malárie sem patří třeba i HIV virus, který byl původem pouze u šimpanzů. Ti s ním dokážou beze stopy následků žít. I kočka má své „kostlivce ve skříni“ a čím více jich přibývá v domácnosti, tím spíše se toto téma stává nevyhnutelným.

Toxoplasmoza

U koček nejčastěji zmiňovanou zoonózou je právě toxoplasma. Způsobuje ji parazit, žijící v trávicím traktu koček, přenášející se perorálně. Za život se jím nakazí až třetina Čechů. Vývojové stádium tohoto parazita pak doputuje až do mozku, kde nakonec může přežít až do konce lidského života. Právě nad toxoplasmozou se vedou nejbouřlivější debaty. Někteří vědci tvrdí, že přítomnost toxoplasmy v mozku ovlivňuje chování člověka a zvyšuje jeho agresi. Jiní tvrdí, že nákazu ani nepoznáme, protože vypadá jako běžná chřipka. Ať tak či tak, je tato zoonóza životu nebezpečná plodu v matčině lůně a lidem s oslabenou imunitou. Pozitivem na celé věci je, že kdo se jí jednou nakazí, doživotně pak produkuje protilátky.

 

Kočka, prase, pes a člověk

Dnes již zoonózy mezi lidmi zdomácněly a přenášejí se vzájemně z člověka na člověka. Spadají tedy do kolonky antropozoonózy. O naprosté většině z nich ani nevíme, že původem přišly od zvířat. A stejně tak na drtivou většinu z nich nebyl dosud vynalezen účinný lék či ochranný prostředek. Zvířata s těmito nemocemi a s původci nemocí žijí spokojeně třeba celý život a my o tom ani nevíme. Z nedávné historie asi každému vytane na mysl ptačí nebo prasečí chřipka. Nejzákeřnější pak jsou zmutované viry, které od zvířat přejdou na člověka a zde se přizpůsobí všem našim obranným mechanizmům, které jsou pak absolutně neúčinné.

 

Kožní problémy

Nejběžnějšími přenosnými nemocemi, které jsou v dnešní době i značně aktuální, jsou nejrůznější kožní onemocnění. Jedním z mnoha je například ušní svrab. Nakazit se lze přímým kontaktem se zvířetem nebo zprostředkovaně při manipulaci s jeho kartáči a podobně. Léčby dermatofytózy bývají zdlouhavé, nákladné a mnohdy neúspěšné. Ačkoliv moderní věda přináší inovativní řešení v podobě vakcín a léčbě uzdravujícími houbami, je toto odvětví dosud v peřinkách.

Určitě tedy doporučujeme nemazlit se příliš s potulnými, cizími kočkami a nezanedbávat v domácím prostředí hygienu a veterinární péči o vaši kočku.  Riziko nákazy se tak minimalizuje a vy můžete i nadále mačkat bez obav vaši kočku ze všech sil v náručí!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3329

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Cherry, Cukřík

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.