Staráte se o zuby Vaší kočky?

Pondělí, 24. duben 2017

Možná si říkáte, jaká péče o zuby koček? Tolik let se jim o zuby nikdo nestaral a teď najednou by se to mělo začít řešit? Mezi chovateli stále panuje přesvědčení, že chrup koček má dobrou samočistící schopnost a není tedy potřeba o něj dále pečovat. Ale nezapomínejme, že složení a struktura potravy koček se za posledních 50 let výrazně změnila. Mnoho koček žije s majitelem v jedné domácnosti a nemá příležitost jít ven ulovit si myšku. Díky užšímu kontaktu majitele s kočkou je i více příležitostí si všimnout, že s dechem čtyřnohého spolubydlícího není něco v pořádku. Se zápachem z tlamy kočky či s kočičími zarudlými dásněmi se potýká řada majitelů.

Zápach z tlamičky kočky či zarudlé dásně nejsou normální a mohou signalizovat celou řadu onemocnění. Proto doporučujeme tuto skutečnost nepodceňovat a navštívit veterináře, aby mohl zkontrolovat a ošetřit chrup zvířete. Právě špatný stav zubů a dásní bývá často původcem zápachu.

 

A jak vlastně takový zápach vzniká?

Na zubech se usazují bakterie, zbytky potravy a chemické látky ze slin. Z těchto složek se na zubu vytváří zubní plak. Pokud se ústní dutina nečistí, vrstva zubního plaku se zesiluje a přidávají se další druhy bakterií. Místo jejich působení se potom zvětšuje a bakterie zasahují až pod dásně. V okolí zubu vznikají záněty a dásně jsou zarudlé. Postupem času se dásně od zubu odchlipují, až vzniknou tzv. choboty - kapsy v dásni, do kterých se mohou usazovat zbytky potravy. Produkty metabolismu bakterií společně se zbytky potravy vytváří ten nepříjemný zápach!

 

Zuby kočky

Zarudlé a oteklé dásně vždy signalizují nějaké onemocnění dutiny ústní u koček. Dásně lze pro počáteční zklidnění ošetřit gelem na dásně. Ale vždy je dobré navštívit veterinárního lékaře, který ústní dutinu prohlédne a ošetří. Neřešené problémy v dutině ústní mohou vést k bolesti dásní nebo k vypadnutí zubu. Kočka jako správný predátor neukáže, že ji něco bolí, proto majitelé často nic netuší a problémy začnou řešit, až když kočka omezí přísun potravy. Na bolest mohou ukázat změny v chování kočky již dříve - z veselé kočičky se může stát mrzout, který celý den jenom polehává a nechce žrát. Někdy vede bolest dásní a zubů ke zvýšené agresivitě kočky. Dlouhotrvající bolest u kočky vyvolává stres, který se může projevovat opakovanými záněty močového měchýře či jinými komplikacemi. Proto je nutné se o zuby starat a těmto problémům předcházet.

 

I u koček je důležité dbát na ústní hygienu. Některé kočky mají svou hlavu a zuby si prostě čistit nenechají. Dávejte jim tedy žvýkací tyčinky, které zabraňují ukládání zubního plaku a kamene a pomohou mechanicky odstranit zubní plak ze zubů. Pokud jsou v tyčinkách přidány ještě látky na zklidnění dásní, máte napůl vyhráno. Vždy je lepší předcházet vzniku problémům v ústní dutině, než čekat, až kočka přestane jíst nebo ji začnou padat zoubky.


Obrázek přejatý z:

http://www.catster.com/lifestyle/ask-a-vet-why-do-cats-grind-their-teeth

autor článku: Inzerce

Počet přečtení tohoto článku: 11654

Zpět na výpis

 • To bych asi nebyla

  24.06.2017 10:18:15

  Bábina napsal(a):

  Používám u Natty dentální granulky.Jinak to nejde.Snědla by mně i s kartáčkem.A granulky opravdu pomáhají,dech jí není cítit a zoubky má jako perličky.Ona je sice menší nežli já,ale ve věcech které se jí nelíbí,mně přepere.A tady si ještě pochutná.

 • -- bez nadpisu --

  05.05.2017 09:56:45

  Renča napsal(a):

  No zrovna ve středu byl Macík na čištění. Moc semnou nemluví.:-D

 • dentální hračky

  27.04.2017 19:45:06

  Arya napsal(a):

  Naše kočka ráda okusuje dentální kroužky, které jsou sice určeny pro psy, ale po poradě s veterinářem to vůbec nemusíme řešit. Je fakt, že při pravidelném používání se snížil zápach z tlamy, takže doporučuju vyzkoušet:http://www.petamour.cz/hracky/232-dentalni-kost-petito-ruzova.html

 • chichi!

  25.04.2017 16:47:39

  Renča z Brna napsal(a):

  Už se vidím, jak naší Mičulce čistím zuby! U veta by to muselo být v narkoze, jinak bychom byli oba dodrápaní až hrůza.

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Enya,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.