Otravy koček - nebezpečí číhající na každém rohu

Středa, 21. říjen 2009

Otravy patří mezi nejčastější příčiny smrti koček, které tráví svůj čas venku. Venkovní život skrývá spoustu nástrah. Pouštíme-li tedy kočičku na čerstvý vzduch bez naší asistence, musíme počítat i s možným rizikem. Otravám se však bohužel nevyhnou ani kočky žijící výhradně v bytě. Zde je ale v našich silách veškerá potenciální nebezpečí odstranit. Pokud zaregistrujete příznaky otravy, proveďte sami první pomoc či neotálejte a navštivte okamžitě veterináře.

Otrava je patologický stav, který vyvolává jed přítomný v organismu, a to ať u kočky, psa nebo člověka. Většina otrav proběhne náhodně či zanedbáním péče o zvíře. Bohužel se vyskytují i otravy, které někdo způsobí úmyslně. Ty jsou považovány za přestupek nebo trestný čin. Případná pokuta uložená tomu, kdo otravu způsobil, vám však zvíře už nenahradí.

 

Kočky nepodléhají tak často otravám jako psi. Připisujeme to zpravidla jejich čistotě, inteligenci a stylu kočičího života. Jedové návnady, jedovaté rostliny či polehávající otrávené myši většinu koček nepřilákají. Na druhou stranu jsou kočky na jedy velmi citlivé. Stačí, aby si olízali kožich potřísněný nějakou chemikálií, a už hrozí riziko otravy. Jedovaté látky se potom vstřebávají v žaludku a ve střevech, či dokonce kůží nebo vdechnutím.

 

Co vše otravy způsobuje

Mezi časté zdroje otrav patří návnady na hubení hlodavců, které jsou na vesnicích i v současnosti často používané a děsí tak většinu majitelů na vsi chovaných koček. Dále otravu můžou způsobit přípravky na hubení hmyzu a plevele. Kočky žerou trávu, dávejte si tedy pozor, jaké pesticidy na vaši zahradu používáte. Otravy způsobují také jedovaté rostliny pěstované venku i v bytě. K těm nejznámějším řadíme třeba vánoční hvězdu, azalku, oleandr, čemeřici a mnoho dalších. Proto než si pořídíte kočku, zbavte se jedovatých rostlin.

 

Dávejte si pozor i na nemrznoucí směsi do chladičů, minerální oleje či další chemické výrobky. Nepodávejte kočce ani žádné lidské léky, i ty by mohly způsobit otravu.

 

Jaké jsou příznaky otravy u kočky

Průvodní příznaky otravy jsou různorodé a mohou přijít už po dvou hodinách od pozření jedu. Jsou jimi zvracení, malátnost, polehávání a poruchy koordinace. Mezi další příznaky patří obtíže s dechem, průjem, horečka, křeče, rozšíření či zúžení zornic, zarudnutí a otoky kůže, slinění a třes. Otrava dále může vést k poruchám srdečního rytmu, selhání krevního oběhu či jater.

 

U otravy jedem na hlodavce mohou první příznaky přijít až za několik dní.

 

Příznaky otrav jsou natolik široké, že ve většině případů podezření na otravu se ani o otravu jednat nemusí. Ale i tak konečné rozhodnutí nechce na odborníkovi.

 

Jak správně reagovat v případě otravy

Pokud víte, že vaše kočka pozřela jed, donuťte ji vyzvracet se. Zvracení vyvoláte pomocí peroxidu vodíku, slanou vodou či hořčicí rozpuštěnou ve vodě. U peroxidu používáme maximálně 3 % roztok, v množství 1 - 2 ml na kg hmotnosti zvířete.

 

Pokud se vám nepovede vyvolat zvracení, navštivte veterináře. Máte-li podezření, co kočka konkrétně pozřela, vezměte sebou i obal od výrobku. Veterinář vyvolá u kočky zvracení či provede výplach žaludku. Je-li otrava v pokročilejším stádiu, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.

 

Otravy jsou zákeřné a v jejich pokročilém stádiu už skutečně bojujete s časem. Nejsou dobré vyhlídky na uzdravení zvířete, ale i tak neztrácejte naději a věřte, že vaše kočička bude silná a veškerou léčbu ustojí.

 

Autorka: Lucie Kocábková

autor článku: Lucie Kocábková

Počet přečtení tohoto článku: 37659

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  23.10.2010 14:25:10

  Zmeninka♥♥♥ napsal(a):

  nemuzu najit darek ani na F5:(

 • komu se nezobrazuje darek

  01.11.2009 08:35:42

  Ivonka napsal(a):

  at zmackne na klavesnici F5

 • -- bez nadpisu --

  31.10.2009 12:42:41

  194-Teris napsal(a):

  je tu... :-), no my máme souseda, který jednou už otrávil psa z vesnice, tak se bojím pouště kočičku i na zahradu...

 • Dárek

  31.10.2009 09:18:21

  Nelly Parsley napsal(a):

  Kde je dárek?

 • Re: Dárek

  30.10.2009 18:12:28

  Štěpánka napsal(a):

  Neměl tady být dárek?
  Vždyť tu je.:-)

Celkem záznamů: 6
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.