Jak se žije kočkám po kastraci?

Středa, 26. červenec 2017

Jako každý rok i letos mne sousedka poprosila o pomoc – neobejde se bez kočky u domu. Jejich ani ne roční kočka porodila koťata a ona si s tím neví rady. Jakožto dáma v důchodě, vyrůstající na vesnici, ale neuznává kastraci. Přitom je snazší si představit, že je pro kočku menší trápení jednorázová operace než každoroční, vyčerpávající porod několika koťat, která se ani nedožijí dospělosti. A jaký máte názor na kastraci vy?

Holka nebo kluk?

Kastrace je neinvazivní zákrok, při kterém jsou odejmuty rozmnožovací orgány – vaječníky nebo varlata. V dnešní pokrokové době mnohé kliniky již nabízejí možnost laparoskopického zákroku u koček a zákroku na dva stehy u kocourů, takže o zákroku váš miláček již za pár dní ani neví. Cena se samozřejmě liší kliniku od kliniky, podle dostupnosti vybavení a použitých anestetik. Rodinný rozpočet to však nezruinuje. A máte po zbytek života vaší kočky či kocoura klid!

 

kočka3.jpg

Jak to vidí kočkovitá šelma?

Většina kocourů jsou teritoriální samci, kteří mají svůj okruh, v němž „loví“ partnerky a pokud nemohou chodit ven z domu či bytu, vnitřní teritorium patřičně značí, čůrají prakticky kamkoliv se rozhodnou, mohou mít sklony k agresi a tendence utíkat. Příroda je volá, aby naplnili své poslání. Pokud s kocourem cloumají hormony, trpí asi srovnatelně s ženou v přechodu a nutně se potřebuje rozmnožovat. Oproti tomu samice fyzické dospělosti dosahují zhruba kolem věku dvou let, kdežto pohlavní zralosti již mnohdy v 8 měsících života. Ve srovnání s lidmi je to, jakoby děti měly děti. Ale jen málokterá kočka je dost ostrá na to, aby se samcům ubránila, když to na ni přijde. S největší pravděpodobností zabřezne nedobrovolně. Některé svá koťata zardousí nebo v neznalosti co s nimi, o ně nejeví žádný zájem. A pokud je na ně náhodou hrdá a přinese je ukázat svým lidem a živitelům? V polovině případů se stále drží nelegální tradice – zakroutit krkem nebo utopit, co s nimi… Vypadá to, že kastrace nemá smysl?

kočka2.jpg

Bude má kočka po kastraci jiná?

Ke kastraci byste měli přistoupit ve chvíli, kdy jsou pohlavní orgány naplno dovyvinuty, což nastává po prvním roce života. Pokud se odstraní až tehdy, psychiku kočky to nijak neovlivní. Naopak se uklidní. Samci přestanou značkovat a nervovat se, kde sehnat kočku, samice naopak začnou „naplno žít.“ U psů platí obvykle pravidlo, že vykastrovaný jedinec ostatním ve smečce „nevoní,“ nevědí kam jej zařadit a mnohdy vznikají kvůli tomu mocenské spory. Kočky toto však neřeší. Její hierarchické postavení po kastraci nedozná žádné újmy. Naopak se natolik uklidní, že obvykle začne snadněji tloustnout, což je jediné vážné negativum na které byste si měli dát pozor. Rozhodně je jednodušší rozhodnout se pro jeden zákrok, než několikrát ročně přemýšlet, co s množstvím koťat…

kocka1.jpg

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2656

Zpět na výpis

 • Kastrace

  25.09.2017 18:03:42

  Bábina napsal(a):

  Já jsem jednoznačně pro kastraci.Proč by se měla kočička trápit těhotenstvím a někdy i hodně těžkým porodem,když koťátka stejně nikdo pak nechce.Nakonec skončí někde na ulici a nebo docela v rybníce nebo v řece.Proč to píšu?Je to případ mé milované kočičky.Je kastrovaná,i když je doslova a do písmene kočka domácí.Ale je to jedna z těch koťat,co se měli,jak je zvykem utopit.Jenže její silná vůle a chuť žít,ji z řeky dostala a hodní lidé jí našli a postarali se o ní.Ale protože kvůli vlastním psům, ji domů vzít nemohli.Jenže ne každé kotě ,má takové štěstí,že smrti unikne a nebo že si najde dobrý nový domov.Proto jsem v každém případě,pokud to není kočka chovná, pro kastraci!

 • moje spatna zkusenost

  23.08.2017 16:34:42

  anik napsal(a):

  mela jsem kocku a dali jsme ji po 1. kotatech vykastrovat ale ona uz zase byla brezi a kdyz ji kastraci udelali tak jeji 4 kotata ktera cekala ovsem neprezila a jelikoz to pro ni byl velikej zakrok tak potom neprezila ani ona. :_( muj nazor je asi takovy ze pred kastraci by se mela udelat kontrola jestli nahodou neni brezi a az potom se rozhodnout.

 • Katrace koček

  27.07.2017 12:47:59

  henstridge napsal(a):

  Máme samé kočky a ani jedna se po kastraci nijak nezměnila - jak povahově, tak tím, že by nadměrně nabírala na váze. Cena laparo- skopické kastrace je +/- stejná, platíme už 4 roky zpátky vždy 1000,- Kč. Když se jde na zákrok dopoledne, kočku si za hodinu vyzvedneme, večer už sama leze po škrabadla a další den o ničem neví.

 • Kastrovat

  27.07.2017 10:36:18

  Karolina MZR napsal(a):

  a znovu KASTROVAT!!!!! Je to šílené co se toulá bezprizorných koček, množí se i p***** jedinci mezi sebou, narodí se koťata, která jsou ve špatném zdravotním stavu....... Jenže vysvětlujte to někomu ze vsi! Sousedův kocour je neustále orvaný, plný jizev jak se rve s ostatními. Když mu řeknu, aby ho nechal vykastrovat, tak odpověď je: "Jen ať si užije, já už nemůžu, tak aspoň on!" Další soused: "Týýývo-e, víš kolik stojí kastrace? A kolik je za to piv?"
  No, tak to se pak nemůžeme divit. Mám koček 6. 3+3. Jsou jen v bytě, ale kastrace byla podmínkou. Jsou všichni pohodáři, kocouři neznačkují a kočky nemrouskají............. Myslím, že jim kastrace nijak neublížila a naopak jsou spíš ve větší pohodě než aby se trápili zoufalými touhami.

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Jennifer, Ivoš

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.