Jak může králík zabít vaši kočku

Úterý, 30. leden 2018

Mohlo by se na první pohled zdát, že králík a kočka mají pramálo společného. Ale není tomu tak. Jedna věc je pro ně oba překvapivě společná a vědí o ní jen opravdu zasvěcení. Jde o složení střevní mikroflóry – aneb není kokcidie jako kokcidie.

Na počátku byl prvok

Složení střevní mikroflóry má každý živočišný druh o trochu odlišnější. Přesto existuje několik společných rodů, které jsou u mnohých stejné. Jistě jste již slyšeli o Giardiích, zákeřných prvocích, kteří jsou zcela nenápadní a přitom mohou způsobit zkázu. Jde o jednobuněčné organismy, které je obtížné vyhubit antiparazitiky. Kokcidie jsou v tomhle směru naprosto stejné – jsou nenápadné, neviditelné a pro mnohé mohou znamenat smrt. Především pro mláďata a starší kočky.

Jak nalézt kokcidii?

U chovatelů králíků jsou kokcidie celkem známá věc a každý se jich tak trochu podvědomě bojí – a čeká, kdy to jeho chov přepadne. Noční můrou chovatelů králíků jsou průjmy a hubnutí až k smrti. Každý správný chovatel má doma připravená antikokcidika a nastudované rady, co dělat v případě krize. Kočky mají svůj vlastní druh kokcidií, ale projevy mohou být stejné. Pokud se ve střevech přemnoží, přijdou průjmy, hubnutí, může přijít i zvracení a dokonce smrt. Oocyty kokcidií může kočka pozřít z prostředí, od ulovených myší nebo se jimi přenakazit právě od králíků. A když nastane jakákoliv nerovnováha ve střevech (změna stravy, stres), mohou se přemnožit a začít devastaci. Jejich vypátrání je podobně obtížné jako u Giardií, stádia vývoje jsou střevy vylučovány jednou za pár dní a je tudíž nutné několik dní po sobě odebírat trus a pečlivě jej testovat, dokud se nenajdou.

kokcidie_1.jpg

Boj na život a na smrt

Běžná odčervovací antiparazitika na kokcidie neplatí. U dospělých koček nemusí být ani patrné, že jsou přenašeči, protože mají mikroflóru stabilní a neprojevují se na nich žádné příznaky. Jelikož kokcidie vydrží i nízký mráz a obvyklá vedra, nejlepší prevencí před nimi je včasné sbírání výkalů a pokud se již příznaky projeví, měli byste rozhodně navštívit veterináře. U malých koťat může průběh vypadat jako střevní problém, ale následky mohou být fatální…

 

kokcidie_2.jpg

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4293

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Princezna, Pupík

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.