5 nebezpečných chorob koček

Čtvrtek, 11. květen 2017

Zkoušeli jste někdy zjistit souhrnné informace o nemocech koček? Trápí něco tu vaši a potřebovali byste někde hromadně prozkoumat všechny možnosti? Přinášíme nejčastější nebezpečné choroby koček pěkně pohromadě.

Prašivina

Prašivina, neboli svrab. Nepatří mezi život ohrožující nemoci, ale dovede pěkně potrápit. Rychle se šíří mezi kočkami, žijícími především venku, některé formy se mohou přenést i na psa. Neléčená forma způsobuje těžké záněty zvukovodu, které mohou způsobit až úplnou hluchotu. Intenzivní třepání hlavou a drbání uší u koček způsobuje nepatrný roztoč, strupovka ušní.

bbbbbbbbbbbbbbb.jpg

Kočičí chřipka

Když přistěhovalci osidlovali Ameriku a zavlekli mezi Indiány rýmu, většina indiánských příslušníků v neznalosti této nemoci dokonce na rýmu zemřela. I kočičí rýma může mít značně dramatický průběh, především chronický, až těžce léčitelný. Projevy jsou obdobné jako u lidí – aneb hnisavý výtok ze všech dýchacích dutin, horečka, malátnost. Postihne-li nemoc březí kočku, může vést i k potratu.

 

Kočičí mor

V případě této nemoci už jde do tuhého. Kočičí mor, neboli panleukopenie, způsobují parvoviry, které mohou zabít všechny jedince kočičí populace, pokud nejsou na tento vir imunní. Projevuje se průjmy, horečkou, depresí. Očkování ne vždy stoprocentně pomůže, ale je relativně účinné. Rozhodně je jednodušší, než komplikovaná léčba, která u citlivějších jedinců mnohdy končí smrtí.

 

FIP

Infekční zánět pobřišnice. Způsobují jej coronaviry, které mohou nakazit dokonce i ostatní kočkovité šelmy, například v zoo. Nemoc propuká za nejasných příčin, stále zůstává tak trochu záhadou, i když je stále vzácnější. Pokud nemoc propukne, kočka již není nositelem viru a dále nenakazí. Projevuje se nenápadně, mírnou rýmou nebo průjmem. Dnes již existují i vakcinace, jejichž účinnost sice není stoprocentně prokázána, obvykle ale zabírají.

vttttttt.jpg

Leukóza

I leukózu způsobují viry, přenášející si tělními tekutinami. Mohou existovat v organismu několik let bez projevu. Vyznačují se nadměrnou tvorbou bílých krvinek a chudokrevností. Jde o neléčitelnou nemoc a do tří let od propuknutí kočka obvykle umírá. Očkování proti nemoci je sice proveditelné, ale pouze pokud se neprokáže jakákoliv forma tohoto viru v těle.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 6765

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Florián, Noya

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.