4 tipy, aby vaše kočka správně prospívala

Čtvrtek, 19. říjen 2017

Kočka je masožravec, přesto na to spousta lidí stále zapomíná. Kočce nestačí nasypat do misky granule a říct „mám hotovo“. Nutné je totiž dávat i tzv. mokrou stravou – kočka má totiž nízký práh žíznivosti. Už od pradávna je přizpůsobena k tomu, přijímat velkou část tekutin společně s potravou – tu, ale granulemi nezíská. Někdo preferuje druhou možnost – krmení syrovou stranou. Ale krmit výhradně syrovou stravou (BARF) vyžaduje čas, trpělivost a znalosti.

U BARFování musíme přemýšlet nad živinami komplexně - krmíme v poměru 80 % svaloviny, 10 % kostí a 10 % vnitřností, vše syrové, přemražené. Vařené kosti mohou být velmi nebezpečné, protože se štěpí a mohly by ublížit, takže kosti pouze v syrovém stavu. Základem všeho je tedy kvalitní strava, co ale dál? Existuje obrovské množství doplňků i klasických domácích rad, jak kočce zpestřit jídelníček a zároveň ji tím pomoci od problémů. Vybrali jsme alespoň 4 tipy, jak si poradit s nejčastějšími problémy se kterými se kočky potýkají.

 

1. Zuby, problémy s dásněmi, zápach z úst

AktivniZvire.cz

Nejlepší přirozenou „žvýkačkou“ jsou syrové kosti, díky nimž si kočka masíruje dásně a zároveň čistí zuby. Co si ale budeme povídat, s kočkou, která není zvyklá jíst syrové kosti, to nemusí být tak jednoduché. Zde nastupují různé dentální tyčinky na čištění zubů. Lepší je, když vyberete tyčinky s obsahem aktivních látek – např. s  kyselinu hyaluronovou a mořskou řasou kelpou. Tyto tyčinky nejen zklidňují podrážděné dásně a napomáhají jejich hojení, ale v tlamě působí preventivně proti vzniku zánětu dásní a rozvoji gingivitidy a parodontózy. U tohoto typu dentálních tyčinek nejde ani tolik o to „žvýkání“ jako o to, dostat tyčinku do žaludku. Pokud kočka nesní tyčinku sama, stačí ji rozkrájet a zamíchat do jejího obvyklého jídla. Při pravidelném podávání se pak již účinky dostaví samy.

2. Matná srst, nadměrné línání

Pokud vyloučíme zdravotní a psychické problémy, můžeme srsti pomoci například rybím olejem, nejvyužívanější je lososový, který je bohatý na omega 3 a 6 mastné kyseliny. Pak vitamin B7, známý také jako Biotin. Neméně známé jsou i pivovarské kvasnice, které nejen podporují kvalitu srsti, ale mají příznivý vliv i na střevní mikroflóru a tím na dobré trávení.

 

3. Bezoáry (Trichobezoáry)

To je útvar z chlupů, který vaše kočka vykašle ze svého žaludku zpravidla na takovém místě, abyste si do toho ráno ještě rozespalí stoupli. Pokud se tzv. smotek objeví jednou za čas, nemusí se to nijak závratně řešit. Pokud by se z toho stal chronický problém, je potřeba s tím něco udělat. Kočka má podrážděný žaludek, může se objevit zácpa, při velkém smotku, který se nedaří kočce strávit ani vyzvrátit může dojít až k operaci a chirurgickému vyjmutí. Existuje řada past a pamlsků, které pomohou promazat smotek, aby se snadněji vyloučil. Toto ale často neřeší základní problém. Částečně můžeme kočce ulevit pravidelným česáním. Uvolněné chlupy vyčešeme a vyhodíme, proto se pak nedostane tak velké množství do žaludku. Přírodním řešením je podávání vajec, vaječného lecitinu anebo sušených vaječných žloutků. Další možností je kočičí tráva, která pomáhá trávení kočičích chlupů. Kočkám nejvíce chutná Šáchor (Cyperus alternifolius "Zumula").

AktivniZvire.cz

 

4. Nedostatek taurinu

Kočičí organismus není schopen si sám taurin vytvářet, přesto je na něm závislý. Nedostatek taurinu způsobuje degeneraci sítnice a může dojít až k úplnému oslepnutí. Kočky získávají taurin především z masa a ryb, zvýšené množství taurinu také nalezneme v srdci. Takové hovězí nebo i kuřecí srdce, je nemalou pochoutkou mnohých koček. V dnešní době už můžeme zakoupit i taurin v prášku a posypat tím klasickou stravu, na kterou je kočka zvyklá.

 

Nezapomínejte jakékoli pochybnosti nebo problémy řešit i s ošetřujícím veterinářem a myslete také na to, že stres může být spouštěčem mnoha chorob. Vždy je důležité hledat původce problému nebo onemocnění, utlumením jen proces léčby prodloužíme. Spokojená zdravá kočka se odvděčí láskou a vrněním.

autor článku: Inzerce

Počet přečtení tohoto článku: 7515

Zpět na výpis

 • Zkušenosti

  10.11.2017 11:24:54

  Karolina MZR napsal(a):

  Kočky mám léta. Hodně koček, v současné době 6. Jsou pouze v bytě, ven nechodí.
  Krmím kapsičkami Felix, konzervičkami Gourmet. Ráno kapsička nebo konzervička, přes den si dojdou na velmi kvalitní granule s vysokým obsahem masa. Večer kapsička nebo konzervička. Dávám půlku obsahu do každé misky. Rozhodně je nepřejídám.
  Občas dostanou syrové maso, pokrájené na drobné kousíčky nebo mleté. Krůtí, hovězí. Kuřecí odmítají.
  Jídlo "ze stolu", zbytky apod. nikdy. Pouze to, co si ukradnou, např. kocourek Ťapík je přeborník v krádežích třeba křidélka od grilovaného kuřete. Ale snažím se vyhnout tomu, aby mi ukradli kus řízku nebo kořeněné maso.
  Jednou za čas koupím celé grilované kuře. Sním křupavou kůžičku, stehýnka a o prsíčka se podělím. To jsou celí blažení. Dám jim okousat chrupavky z velkých kostí, ale pečlivě dbám na to, abych vyhodila zbytky. Drobné kostičky, měkké, ty jim nevadí.
  Mé kočky jsou absolutně zdravé, k vetovi chodíme minimálně, jen na očkování a když mám podezření, že by mohl být nějaký problém. Mají lesklou srst, žádné průjmy a jsou hravé, veselé, žijí v klidné domácnosti a vědí, že jsou milované.
  Na složení stravy hodně záleží, ale nemyslím si, že BARF je úplně to správné.

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Bingo, Bubu

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.