Už vás nebaví kočka? Pořiďte si tygra! Nebo raději lva?

Pátek, 24. únor 2017

Pes už je dneska přežitek. Nuda. A kočka je pro začátečníky. Chcete-li se posunout na vyšší úroveň chovatelství, pořiďte si tygra, lva nebo leoparda. Víme, kde je sehnat a co k tomu potřebujete!

Je to jednoduché, stačí prostor

Pokud byste si mysleli, že získat kočkovitou exotickou šelmu je hrozně obtížné, pak vězte, že nic zvláštního k tomu nepotřebujete. Pouze musíte doložit úředně schválený výběh, odpovídající parametrům, které jsou pro každý kočkovitý druh trochu odlišné. Například pro chov jednoho lva musíte mít výběh alespoň o rozloze 10x4 m. Pro každého správného chovatele ale tyto rozměry působí směšně a obvykle je výběh větší. K jeho stavbě však musíte nejprve vyběhat stavební povolení. Veškeré detaily a informace vám sdělí na Krajské veterinární správě, stejně jako vám odtamtud udělí povolení šelmu chovat za asi 1000 korunový kolek. A můžete začít!

 

Je libo servala nebo geparda?

Ať už hodláte začít s jakoukoliv šelmou, připravte si nemalý obnos peněz. „Kočku“ obvykle seženete v cirkusech, zoo, u chovatelů nebo v zahraničí. Ale například za geparda můžete bez problémů „vysolit“ i 700 000Kč, takže je důležité zvážit, které kotě bude vaší exotickou prvotinou. V podstatě můžete mít cokoliv, na co si vzpomenete, pokud máte tučné konto. Výběhem a pořizovací cenou však náklady nekončí…

 

Kravička týdně

Nesmíte zapomínat na to, že i velká kočka má hlad. A že to rozkošné kotě jednou vyroste ve velkou šelmu. Takový urostlý tygr je schopen spořádat i malou krávu týdně, navíc mějte na paměti, že nikdo není rád sám a až bude mazlíček dospělý, bude vyžadovat parťáka nebo parťačku pro život a to už máte dvě šelmy…a dvě kravičky týdně… A kravička není zadarmo. Takže si to musíte dobře spočítat.

 

Návod na lva?

Začátečníkům se doporučuje začít s chovem například kočky bengálské nebo menšího servala. Větší kočkovité šelmy jsou sice při výchově člověkem odmala relativně domestikované, ale i lev může mít svůj horší den. Je důležité umět vycítit náladu šelmy a nenechat se překvapit. Ostatně, návod na chov nikde nenajdete. Nejspíš proto, že tato drahá záležitost dosud není tak rozšířenou, aby někdo návod sepsal. Chovatelé tak zkrátka musejí přijít na všechno sami a umět si poradit. Například možná zjistíte, že vepřové maso na krmení není až tak vhodné pro svou tučnost, řev lva je slyšet až na 20 km (tuto vzdálenost odměřili spíše překvapení sousedé než chovatelé sami) a taková šelma žije i dvacet let a více – to kdyby vás to náhodou po pár letech omrzelo. Zkrátka, jednoduché to není, ale všechno má svá pro a proti.

 

Ať je koček milion…

Trend chovu exotických šelem se kupodivu poslední dobou stále rozšiřuje. I přes svou finanční náročnost bylo ke konci loňského roku u nás evidováno 34 chovaných tygrů, 22 lvů a například 1 gepard a to vše v soukromých chovech, zoo a cirkusy vyjímaje. Tak co, nekoupíte si taky jednu kočičku?

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4941

Zpět na výpis

 • Bábinka

  12.04.2017 17:28:57

  Renča napsal(a):

  Přesně tak.Koho nebaví kočka, tak ho zachvilku nebude bavit ani tygr.

 • Re: Tygr,leopard,lev?

  12.04.2017 17:27:44

  Renča napsal(a):

  Bábina (02.04.2017 13:34:49) napsal: Nezlobte se na mně, ale mně ten můj "kapesní"tygr ,vyhovuje.Nudit se s kočkou,mohou jen ti,co nejsou kočkolidi.My co to máme nastavené tak,že kočka je paní domu,na nudu nemáme čas.A zkuste se pomazlit s leopardem.Je to prostě tak,že kdo s kočkou nikdy nežil,neví o čem je radost a štěstí.Když se o vás otře heboučká kočičí tvářička,aby Vám ukázala svou lásku,zapomenete na vše nedobré.A zkuste to udělat s tygrem.Já zastávám názor,že divoká zvířata patří do přírody.Tam je jejich "doma" a nejsou to módní doplněk těch,co chtějí ukázat,že na to mají.Taková zvířata lituji.

 • Tygr,leopard,lev?

  02.04.2017 13:34:49

  Bábina napsal(a):

  Nezlobte se na mně, ale mně ten můj "kapesní"tygr ,vyhovuje.Nudit se s kočkou,mohou jen ti,co nejsou kočkolidi.My co to máme nastavené tak,že kočka je paní domu,na nudu nemáme čas.A zkuste se pomazlit s leopardem.Je to prostě tak,že kdo s kočkou nikdy nežil,neví o čem je radost a štěstí.Když se o vás otře heboučká kočičí tvářička,aby Vám ukázala svou lásku,zapomenete na vše nedobré.A zkuste to udělat s tygrem.Já zastávám názor,že divoká zvířata patří do přírody.Tam je jejich "doma" a nejsou to módní doplněk těch,co chtějí ukázat,že na to mají.Taková zvířata lituji.

 • -- bez nadpisu --

  27.03.2017 20:03:34

  ✿ Adéla ✿ napsal(a):

  Měla jsem možnost podívat se do,,gepardího útulku" v Americe. Končí tam stovky gepardů, které si lidé pořídili v domnění, že jde o domácího mazlíčka na hraní a společné vycházky. Ale pak je přestali zvládat a zbavili se jich. S tygry a lví to bude stejné, možná horší.

 • Re: Nuda s kočkou?

  02.03.2017 16:38:01

  Renča napsal(a):

  Renča z Brna (28.02.2017 18:31:36) napsal: Neznám! Vítá mě při návratu z noční, tulí se ke mně a vrní, loudí maso, mlíčko, jogurt...cokoliv, co jíme-ovšem dostane jen maso nebo jogurt či sýr! A když ji to popadne, běhá v našem 1+1 sprinty hodné Jamaičanů... Je to naše želvovinové štěstíčko! Už bez pár měsíců 9 roků...


  Přesně tak.Taky neznám

Celkem záznamů: 7
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.