Šťastný nový rok, číčo!

Neděle, 27. prosinec 2015

Odpočítávání začalo, nový rok se blíží! Už víte, jak strávíte poslední chvíle starého roku a první okamžiky toho nového? A kde tou dobou bude vaše kočka?

Konec světa nebo velká legrace?

Každá kočka samozřejmě vnímá Silvestra jinak. Některé dokonce s potěšením sedí na parapetu okna a pozorují zářivýma očima dělobuchové dění na obloze. Svým způsobem je chápu. Stále je ale větší procento koček, které Silvestra považují za konec světa. Jelikož má kočka o tolik citlivější smysly než člověk, není se co divit. Zatímco lidé slyší vjemy v rozmezí 16-35kHz, kočka s přehledem slyší i zvuky o frekvencích větších jak 60kHz. Petardy s takovou razancí pak znějí asi jako déšť asteroidů.

 

Pohoda, klídek a tabáček (bez tabáčku)

Kočky i přes citlivost uší snášejí Silvestra obecně lépe než psi. Mají-li strach, přítomnost člověka je může opravdu uklidnit (na rozdíl od psů, kteří se třepou i tak). Hodně tedy pomůže, budete-li své kočce na blízku, když se bude bát. Můžete pustit rádio nebo televizi, aby petardy nebyly tolik slyšet. Doporučuje se také zavřít všechna okna a dveře a znemožnit kočce utéct ven. Auta bohužel jezdí i na Silvestra a panika je mocný pán. Pokud víte, že vaše kočka každoročně silvestrovským veselím nesmírně trpí, můžete také zajít předem k veterináři pro uklidňující medikamenty, nejčastěji se používá Sedalin gel. Pamatujte však, že u již vystresované kočky látka v krvi nezapůsobí a adrenalin ji vyplaví, proto jej podávejte již od rána. Chce-li se kočka schovat na nějaké nejzazší a temné místo, nebraňte jí. Ona ví, co dělá.

 

Happy New Year

Panika ale s příchodem půlnoci zachvátí většinu zvířat, i těch divokých. Nemají se kam schovat, jelikož petardy lítají celým jejich přirozeným stanovištěm, tedy venku. U srn se často stává, že vlivem velkého stresu dostanou na místě infarkt. V centrech měst pak poletují vyděšení ptáci, kteří vrážejí do tramvajových trolejí, což je také může stát život. Kočka se v naprosté většině případů někam schová, je-li nucena trávit oslavy venku, a v klidu přečká, až vše ustane a bude ticho. Extrémní stresové reakce však u nejedné kočky končily průjmem, zvracením, křečemi nebo také infarktem. Zkuste letos vaší kočce umožnit pozitivnější start do nového roku!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1110

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.