Černá kočka přes cestu

Pátek, 15. květen 2009

Co se pověr týká, je kočka asi nejvděčnějším objektem. Již ve starém Egyptě byla zvířetem bájným a velmi obdivovaným. Jenže, možná pro svou magičnost, možná pro svou povahu nebo snad ladný pohyb, nebyla vždy jen uctívaná. Prošla i dobou, která pro ni moc vlídná nebyla. Lidé se jí báli. A pokud měla černou barvu, tím spíše.

Proč právě černá kočka, která vám zkříží cestu, nosí smůlu, těžko říci. Původ této pověry není tak úplně známý. V dobách upalování čarodějnic se ale věřilo, že právě kočka, zvláště černá, je pro většinu čarodějnic nepostradatelnou společnicí. Byl v ní údajně ukryt ďábel. Pokud někomu černá kočka přešla přes cestu, věřilo se, že se dotyčný se samotným ďáblem setkal.


Lidem ovšem jakoby nestačilo, že tímto nesmyslem odsoudili spoustu nevinných zvířat k jisté, často kruté smrti, pověry šly ještě dál. Například se mělo za to, že pokud někdo vlastnil černou kočku, mohl se spolehnout na to, že žádné z jeho partnerství nevydrží. Černá kočka totiž nosila smůlu v lásce, pokud byla chována doma.


Dodnes se zachovala další pověra a to ta, že pokud navštívila černá kočka váš dvorek, čekalo vás milé překvapení. Pokud se ale na vašem dvorku rozhodla zůstat, znamenalo to jisto jistou smůlu snad ve všem.


Jediná pověra, která je černé kočce ku prospěchu, pramení z dob dávnou minulých, kdy námořníci odplouvali na dlouhé plavby. Pokud totiž námořník doma černou kočku zanechal, znamenalo to nejen, že se vrátí v pořádku a zdravý domů, ale že mu navíc bude žena věrná.


Přestože si pověry v lecčems hodně protiřečí, jejich účinky se zachovaly do dnes. A i když patříme mezi naprosté bezvěrce, tyto pověry pro nás nejsou žádnou neznámou.


HLUBOKÉ KOŘENY

V některých částech světa mají tyto pověry stále velkou váhu. Například v Latinské Americe se černé kočky bojí tolik, že pokud jim přeběhne přes cestu, vrátí se domů a vykročí znovu, ať se již nacházejí kdekoliv. V Anglii mají zase za to, že když se od nich černá kočka vzdaluje, čeká je nepříjemný a smolný den. Pokud se ale k někomu blíží, čeká je velké štěstí.


Kočka prý také dokáže ukrást duši a činí tak hlavně ve spánku. Tato pověra se ale týká jen dětí nebo naopak starých lidí. Jen tak se totiž může proměnit v čarodějnici a škodit záměrně lidem.


Mýty a pověry hlavně o kočkách mají kořeny tak hluboké, že i když je z velké většiny považujeme za hlouposti, ve skrytu duše je minimálně nejistota z toho, zda na tom něco nebude. Snad i ten nejvzdělanější a nejlogičtější člověk nedokáže v sobě zcela potlačit jisté obavy, pokud mu černá kočka cestu zkříží.


Naprostý odstup v tomto případě mají zřejmě jen chovatelé těchto zvířat, protože pokud by se měli řídit pověrou, musel by jejich miláček asi létat vzduchem, aby jim denně cestu nepřekračoval.

 

V někom prostě tento fakt vyvolá na tváři úsměv. Jenže zcela nedávno se potýkala právě v Anglii chovatelka černé kočky s velkým problémem. Žila v malém městečku v domku se svou černou kočkou. Jenže jednoho dne přišlo nařízení od úřadů, že jí nesmí pouštět ven. Důvod byl nasnadě. Sousedé si neustále stěžovali na to, že jim její mazlíček skoro denně cestu překračuje. Z tohoto příkladu je jasně vidět, že i v době techniky a logiky může dojít mýtus do roviny ad absurdum.

 

POHLAZENÍ NA DUŠI

Prakticky každý chovatel kočky, ať je již zbarvená jakkoliv, může určitě potvrdit, že kočka je domácí mazlíček jako každý jiný. Pro někoho naprosto zcela výjimečný.

 

Kočka je osobnost, která se člověkem moc ovlivnit nedá, což možná vedlo lidstvo k takovým závěrům. Rozhodně ale umí svého pána milovat a dávat mu pocity štěstí a radosti. Přesto si umí svůj díl svobody ohlídat.

 

Spousta chovatelů navíc odsouhlasí fakt, že disponuje čímsi, čemu se říká šestý smysl. Dokáže dlouho dopředu upozornit na blížící se nebezpečí nebo nemoc. Je velmi citlivá na chování svého pána a umí vycítit i blížící se hádku. Často v době, kdy je kolem naprostý klid.

 

Fakt, že kočka patří mezi oblíbené domácí mazlíčky, dokládá i zájem o ni. V oblíbenosti si nezadá se psem. Její oblíbenost je prostě stále větší. Každý má tedy možnost přesvědčit se na vlastní kůži o tom, jak cenná kočka jako přítel může být.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 10476

Zpět na výpis

 • Naši chlupáčci

  23.11.2015 13:20:17

  Matyfe napsal(a):

  Je to hloupost.Černé,strakaté a bílé jsou to miláčci.Žádné pověry:D :-DD

 • Re:

  27.08.2013 13:17:35

  Nikki Betyska napsal(a):

  Niki a Baddy (04.03.2011 21:48:24) napsal: já třeba mám doma černou kočku a na ty pověry teda fakt neveřím ;-)


  Já taky nevěřím, úplně nenávidím lidi co když chtějí kočku řeknou "ale ne černou" 8-} . To mi připadá jako rasismus kvůli barvě kožichu !! Ale hodně lidí bohužel pořád věří a proto v útulcích jsou nejvíce černých koček. :_(

 • -- bez nadpisu --

  04.03.2011 21:48:24

  Niki a Baddy napsal(a):

  já třeba mám doma černou kočku a na ty pověry teda fakt neveřím ;-)

 • -- bez nadpisu --

  03.03.2011 18:36:46

  Luxí napsal(a):

  Hloupost ...
  Kočky nemůžou za to že jse narodí černé.Jsou to hloupé pověry 8-}

 • Re: Zajímavý příbeh

  02.03.2011 20:00:47

  Hanka napsal(a):

  no,já na to taky věřím..

Celkem záznamů: 7
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Rozárka, Rusty

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.