Navštivte Muzeum kočky na zámku Lnáře

Středa, 17. březen 2010

Zámek Lnáře je skvělým typem na prázdninový výlet, a to nejen pro milovníky koček. Vesnička Lnáře se nachází asi 100 km jihozápadně od Prahy a zdejší raně barokní zámek nabízí nejen prohlídku překrásných interiérů a soch antických bohů v zámecké zahradě, ale také rybářské muzeum a hlavně – první české Muzeum kočky.

 

Co má však zámek Lnáře společného právě s kočkami? Že by zde existovaly tajemné kočičí legendy, či snad pravidelně se zjevující duch nějaké bývalé hradní kočky? Kdepak, to pouze spolumajitelé zámku, manželé Vaníčkovi, jsou velkými milovníky koček, a proto vyčlenili několik místností v přízemí zámku pro toto muzeum, které funguje od roku 2005. Cílem této expozice je shromáždit co nejvíce předmětů a symbolů z celého světa, které vypovídají o životě a chovatelství koček.

 

Co "Muzeum kočky" nabízí

Vše, co se koček týče od historie až po současnost! Tak například kočky ve výtvarném a užitném umění, pod čímž si můžeme představit nejrůznější podobizny koček dřevěných, keramických, skleněných, porcelánových, malovaných, kreslených či vyřezávaných. Historie soužití člověka a kočky čítá již čtyři tisíce let a během takto dlouhé doby vzniklo mnoho uměleckých předmětů zpodobňujících toto ušlechtilé zvíře, které se stalo múzou a inspirací mnoha umělců. V muzeu můžeme spatřit, jak vypadaly mumifikované kočky z Théb, či mozaiky z římských vil opět s kočičí tématikou. Kočka byla velmi ceněna a uctívána ve starém Egyptě, kde představovala mytický symbol. Dominantou muzea je dva metry vysoká kopie sochy kočky, která představuje egyptskou bohyni Bastet, jejíž originál pochází z 8. až 4. století před naším letopočtem.

 

Muzeum se též věnuje organizovanému chovatelství ušlechtilých koček - poháry a diplomy připomínají tradici českých výstav ušlechtilých koček. Výstavu doplňují zajímavé texty na stěnách pojednávající o historii soužití člověka a kočky, o původu a rozšíření koček po celém světě, o kočičí fyziologii a psychice. Na chodbě s klenutými historickými stropy je možno spatřit velkoformátové fotografie koček. Nakonec si mohou návštěvníci v recepci muzea zakoupit nějaký milý „kočičí" suvenýr na památku. Ty nejkrásnější (tedy živé) exempláře kočiček zde ovšem nečekejte.

 

Muzeum kočky tvoří v současné době tři místnosti, avšak sbírky se neustále rozrůstají o další historické tisky, knihy, grafické listy, atd. Ti, kteří mají doma zajímavé exempláře neživých koček, mohou tyto předměty muzeu zapůjčit, odprodat či darovat.

 

O letních prázdninách je muzeum otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin a vstupné je symbolické. Po prohlídce muzea doporučuji navštívit zámeckou hospůdku. Tak co říkáte, milovníci koček, není to zajímavý typ na prázdninový výlet?


Autorka: Iveta Šafaříková

autor článku: Iveta Šafaříková

Počet přečtení tohoto článku: 3527

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  22.03.2010 18:33:51

  Kamila napsal(a):

  teda ja ne ale moje mamča-je milovnice koček

 • -- bez nadpisu --

  22.03.2010 18:32:48

  Kamila napsal(a):

  jela jsem přes pul reubliky a stalo to za to-bylo to kraaaaasny

 • filcat

  18.03.2010 19:36:52

  Filcat napsal(a):

  Já už tam byl a je to tam super takže doporučuju

 • Ahojky!

  17.03.2010 19:55:22

  napsal(a):

  To musí být náááádhera!!Pac a pusu Matyášek a spol.

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Princezna, Pupík

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.