Milovník koček a filatelista = nejkrásnější pohledy

Sobota, 10. prosinec 2016

Filatelie je svět poznání a míru. Alespoň tak to praví heslo, které ještě před padesáti lety propagovalo na všech výstavách mírumilovný koníček miliónů lidí. Od těch dob zůstalo minimálně první polovinou heslo pravdivé. Jen těch miliónů sběratelů poněkud ubylo – řady filatelistů řídnou rychleji, než amazonský prales. Nicméně, i v těch nepočetných řadách jsou milovníci koček!

Jak to celé vzniklo?

Filatelie přináší opravdu poznání – neboť mnoho sběratelů díky obrázkům na známkovém papíru zjistilo postupně historické souvislosti, slavné osobnosti nebo poznali zákoutí přírody jinak nepoznaná. Filatelie se neomezuje v ničem a přináší obrázky ze všech oblastí světa, vědy i historie. Je to všestranné umění. Někteří filatelisté se dokonce dělí podle skupin, v nichž sbírají známky – například pouze zvířecí nebo pouze krajiny… A pak jsou filatelisté badatelé, kteří se mimo jiné do hloubky zabývají výrobou známek, lepidly, technologií. A filatelisté ekonomové, kteří se známkám věnují především díky možnému výhodnému finančnímu zhodnocení v budoucnosti. A jak je na tom česká filatelie?

Irbis z Kyrgyzstánu

 

Česká kočka 3x3cm

V České republice se známky posledních několik let začaly vyrábět jako samolepky na aršíky a pověstné odlepování z obálek nad parou se stalo smutnou historií. A co se týče motivů, koček v ČR moc na známkách zaznamenáno nebylo. V tomto se více činí například Slovensko, které vydalo celý aršík obrázků kočky divoké, k připomínce jejího návratu do přírody. U nás byla vydána série tří známek kočky domácí (1999), všechny tři kousky dohromady se nyní šplhají až k hodnotě 1000 Kč. Dále bychom jako kočku mohli označit také lva, symbol ze série zvěrokruhu (2001) nebo tygry usurijské k výročí narození jubilejního mláděte v roce 2001.

Tygr ussurijský na ČR známce

Kočka a kotě ČR

 

Zahraniční miciny

Zahraniční vydavatelé známek se činí o něco více! Můžeme namátkově nalézt roztomilou dvojici matky s mládětem z Německa (2004) nebo březí kočku z Nigérie – ano, i africká země se zabývá kočičí krásou. Šelmy jsou oblíbenějším motivem – ať již v SSSR opět oblíbený tygr usurijský s mládětem tentokráte z roku 1977 nebo irbis sněžný z Kyrgyzstánu (1994). Je úžasné, jaká umělecká díla se dají namačkat na tak malý, pevný papírek, který pak po orazítkování na poště zajímá zbytek světa mírou více než nepatrnou! A je úžasné strávit propršené odpoledne prohlížením sbírky miniaturních kočičích uměleckých děl!

Kočky na německých známkách

Tygr ze SSSR

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1233

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.