Kočky a rekordy, tedy kočičí nej

Úterý, 29. leden 2013

Stejně jako ve světě lidí, existují i v tom kočičím rekordy, které vyrazí dech. Kočky se mohou pyšnit kde čím. Velikostí, počtem porozených mláďat, otylostí nebo třeba počtem ulovených myší. Abnormality jsou v jejich světě tedy stejně zajímavé, jako v kterémkoliv jiném.

Na věku kočky (ne)záleží

Kdo má doma kočičího mazlíčka a miluje ho, určitě si přeje jediné, aby zůstal na tomto světě co nejdéle. Kupujeme tedy kvalitní krmivo, nešetříme na veterinární péči, prostě chceme, aby naši kočičí chlupáčci měli co největší pohodlí.

Průměrný věk kočky, která je venku a odkázána sama na sebe, je kolem sedmi let. Naopak věk kočky, o kterou je postaráno a má vše, co potřebuje, ba něco navíc, je kolem šestnácti let. Dvacetileté kočky dnes už ale nejsou žádnou výjimkou.

Stejně jako u člověka, se i našim mazlíčkům věk prodlužuje. Je to dáno hlavně tím, že veterinární péče je na velmi vysoké úrovni a dokáže řešit neřešitelné.

I v této oblasti se ale rekordmani nacházejí. Ve Velké Británii v roce 1939 zemřela kočka ve věku 36 let. V Texasu zase kočka ve věku 34 let. Obě tyto rekordmanky žily v době, kdy veterinární péče zdaleka na takové úrovni jako dnes, nebyla. Faktorů pro to, jakého věku se kočka dožije, je několik.

 

Kočičí otesánkové

Spousta chovatelů, bohužel, zastává názor, že když je kočka milována, musí mít vše, co chce a na co jen pomyslí. V případě jídla to ale není vždy úplně optimální. Proto své mazlíčky překrmují, v domnění, že jim tak dopřávají jen to nejlepší.

Obezita je obecně dnes již vnímána jako problém u všech zvířecích mazlíčků. Otylá zvířata totiž trpí velmi závažnými nemocemi stejně, jako lidé. Organismus je velmi zatěžován, proto trpí hlavně srdce, plíce, ale také kosti a klouby.

I když je kočka vnímána jako tvor s několika životy, čili velmi odolný, opak je pravdou. Nevhodná strava nebo vůbec žádná může poškodit ledviny, prochlazení zase močové cesty a měchýř a tak bychom mohli pokračovat.

Ale i zde se lze pozastavit nad váhou některých jedinců. Ve Skotsku žije kočka, která svou váhou skutečně ohromí snad každého. Údajně váží celých 44 kilogramů! I když je tento rekord brán spíše jako omyl, stejně zarážející je váha kočky Katty s 20 kilogramy. Chovateli takového zvířete ale hrozí, že bude stíhán za týrání zvířat.

 

U kočky nic není nemožné

Pokud je člověk nucen přežít, tento instinkt dokáže vybičovat k neuvěřitelným schopnostem, o kterých nemáme často ani ponětí. Objeví se až tehdy, je li život skutečně v ohrožení.

I v této oblasti kočičí rekordmani existují. Boj o život tak dokáže být velmi urputný a silný. Možná i proto přežila v Asii kočka po zemětřesení v ruinách celých 80 dní. Když ji záchranáři nalezli, byla pohublá a dehydrovaná, ale živá.

Kočka dokáže také přežít pád z opravdu velké výšky. Je to díky tomu, jak umí plachtit vzduchem a schopností dopadnout.

Kočka tak často lépe dopadá z výšky velké než z té menší. U pádu z větší výšky totiž dokáže otočit tělo, roztáhnout tlapy a tlumit pád. Stalo se tedy, že na Floridě přežila kočka pád z 16 patra výškové budovy. Kocour Andy byl potlučený a vyděšený, ale to bylo tak vše, co si z pádu odnesl.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 2788

Zpět na výpis

  • 7. patro

    21.04.2013 16:44:39

    Lenka napsal(a):

    Pokud hodíme kočku (nebudu to zkoušet :D ) z patra vyššího jak 7., tak to prý prezije.

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Dolores, Tiggy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.