Kočka mramorovaná (Marbled cat)

Středa, 1. červenec 2009

Kočka mramorovaná pochází z tropických deštných pralesů jihovýchodní Asie (žije v Indii, Nepálu, Barmě, Thajsku, Malajsii, na Sumatře a v Borneu). Tento nepříliš známý druh kočkovité šelmy patří mezi nedomestikované kočky, jedná se tedy o divoce žijící kočky, přičemž výjimečně se kočky mramorované chovají i v zoologických zahradách. Genetické studie odhalily její příbuznost s rysy a pantery.

O životě a chování kočky mramorované je toho známo jen velmi málo. Je to převážně noční samotářské zvíře. Přes den je většinou ukrytá vysoko ve větvích stromů nebo ve stromových dutinách. Velmi dobře šplhá, a proto většinu času tráví na stromech, kde také často loví potravu. Kočka mramorovaná se živí malými obratlovci - ptáky, veverkami, ještěrkami, krysami a dalšími malými hlodavci, hmyzem, žábami, atd. Březost u této kočky trvá 66 - 82 dní, v jednom vrhu bývají většinou dvě koťata. Rozmnožování v zajetí je problémové a koťata musejí být často odchována člověkem. Neexistuje mnoho případů ochočených koček mramorovaných.


Popis kočky mramorované

Jedná se o kočky krátkosrsté s dobře vyvinutým svalstvem a širokou, kulatou hlavou. Velikostí je jen o něco málo větší než kočka domácí a svým vzhledem připomíná zmenšenou verzi levharta obláčkového. Srst je měkká a hustá, s bohatou podsadou. Barva srsti je žlutohnědá, kresba je tvořena velkými, tmavými skvrnami nepravidelného tvaru se světlejším středem. Tato kresba se směrem k ocasu, končetinám a hlavě mění spíše na puntíky a pruhy. Srst na břichu, bradě a hornímu pysku je výrazně světlejší, až bílá. Další bílá skvrna se nachází na boltci a slouží ke komunikaci s ostatními kočkami. Skvrna je dobře viditelná při agresi projevené přiložením uší těsně k hlavě. Silný ocas tvoří téměř polovinu těla a jeho špička má černou barvu. Špičáky jsou dlouhé a silné. Vzhledem k samotářskému a nočnímu způsobu života se ji málokdy podaří pozorovat či vyfotografovat ve volné přírodě.

 

Zajímavosti

Kočka mramorovaná je ohrožena kácením deštných pralesů, v Červené knize ohrožených živočichů je vedena jako tzv. zranitelný druh.


Další zajímavostí je, že očnice kočky mramorované je celá ohraničená kostí, což je obecně u kočkovitých šelem neobvyklé, neboť bývá z části tvořena pouze vazivem.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

autor článku: Iveta Šafaříková

Počet přečtení tohoto článku: 9100

Zpět na výpis

 • -------------------------------

  16.04.2010 17:58:04

  Uživatel42142 napsal(a):

  Ta kočička je úplnej brouček....je roztomilá :-) :D

 • =)

  01.03.2010 11:24:23

  ღ Kočičák Mikýs ღ napsal(a):

  Mno .. Kdybych takovou číču potkala, tak bych se určitě lekla >> ale je nádrherná ;-) ..

 • -- bez nadpisu --

  13.01.2010 20:51:24

  papi animal napsal(a):

  krásná kocicka:D

 • -- bez nadpisu --

  12.08.2009 15:44:32

  194-Teris napsal(a):

  asi ji potkat, tak by mi nahněla docela strach... ale je nádherná

 • -- bez nadpisu --

  07.08.2009 12:41:56

  kikinka napsal(a):

  NEZALEŽÍ JENOM NA DARECKU CENNYM ALE NA TOM ZE TEN CLANEK JE DAREK :-(
  JE MY Z VAS NA NIC TEDA SPIS Z TECH KTERY HLEDAJ DAREK ABY SI OBJEDNALI TRICKO

Celkem záznamů: 15
|< << 123 >> >|

Dnes má svátek  Florián, Noya

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.