Mají kočky šestý smysl?

Středa, 17. září 2008

O kočičí vnímavosti již bylo řečeno a napsáno mnoho. Jejich smysly jsou prý vybaveny ještě jedním, který jim umožňuje vidět a vnímat ještě něco navíc. Něco, co skeptik absolutně nechápe a ostatní jen nevěřícně kroutí hlavou. Vidí prý a slyší svět, který nám zůstává utajen. Je to ale pravda?

Kočičí řeč

Kočka dokáže velmi citlivě odhalit náladu svého majitele. Reaguje na vše, co cítí. Je-li mu dobře, má-li vztek nebo je prostě v depresi. Její reakce je pak zcela jedinečná. Spokojeně spí vedle klidného člověka, přijde uklidnit, pokud je rozrušený a vrněním dává najevo, že všechno zase bude v pořádku.

 

Kočka dokáže vycítit nemoc u svého páníčka v době, kdy on sám o problému nemá ani ponětí. Každý majitel by měl dobře pozorovat chování své kočky a věnovat mu také náležitou pozornost. Pak totiž může předejít mnoha problémům, jako například muž, který jednou kontaktoval svého veterináře s problémem: „Pane doktore! Moje kočka si mi při každé vhodné příležitosti lehá na hrudník, což nikdy před tím nedělala."

 

Veterinář poradil majiteli, aby okamžitě navštívil lékaře. Za pár dní stejný muž volal veterináři znovu s poděkováním. „Děkuji, doktore! Vy i moje kočka jste mi zachránili život! Lékaři totiž zjistili, že mám nemocné srdce a náběh na infarkt. Teď už je ale vše pod kontrolou. Léčím se a to velmi úspěšně!"

 

Jedná se ale jen o jeden z mnoha příběhů, které byly popsány. Pokud žijete s kočkou, naslouchejte její řeči. Kočka sice nemluví stejným jazykem jako my, ale rozhodně není němá. Hovoří jen trochu jinak. Každý vnímavý majitel pak může bez problémů porozumět tomu, co mu jeho kočka „říká."

 

Páníček je věčný

Neskutečný příběh vyprávěla také paní Hanka. Vždycky chtěla kočku, ale manžel nebyl zrovna vstřícný.

 

„Nakonec mi k narozeninám přinesl zrzavé kotě sám. Sice přidal ústní seznam toho, co kočka nesmí, ale chtěl mi udělat radost, tak do rodiny přibyla Zrzka, jak jsme jí začali říkat. Byla neskutečně chytrá. Ihned pochopila, na co je kočičí záchod. Nebyl problém ji naučit na škrabadlo a její hravost nebrala konce."

 

Vyprávění pokračovalo tím, jak manžel Hanky za pár dní Zrzku bral již zcela jinak. Velmi si ji zamiloval. Jako první porušil jedno ze základních pravidel a Zrzka mohla spát se svými majiteli v jejich posteli. Nakonec se s ní mazlil častěji, než panička.

 

„Osud si s námi ale ošklivě zahrál. Manžel mi jednoho dne doma zemřel v náručí na infarkt. Vše šlo velmi rychle, nebylo mu pomoci. Zrzka to nesla velmi těžce. Nejedla, stále čekala na svého pána u dveří a zdržovala se jen na místech, kde sedával nebo lehával on. Jednoho dne se ale stalo něco neuvěřitelného. Zrzka spala v jeho křesle a já přemýšlela, že zajdu k veterináři, abych se poradila, co s ní. Hodně totiž zhubla. Najednou se prudce posadila a hleděla na opěradlo křesla. Začala vrnět a mazlit se. Jenže se mazlila s někým, kdo tu evidentně nebyl! V první chvíli mi naskočila husí kůže, ale toto představení se pak opakovalo prakticky pravidelně. Zvykla jsem si. Zrzka se prostě mazlila se svým pánem!"

 

Zrzka začala normálně jíst a její chování se naprosto změnilo, jak popisovala Hanka dál. Svého pána se prostě zřejmě dočkala. Hanka sice nikdy nikoho nespatřila, ale kočička věděla své. A ať již mělo její chování jakýkoliv důvod, jedno je jisté. Stojí za to o něm popřemýšlet.

 

Kočky jsou tvorové jedineční. Každá je osobnost a každá je jiná, přesto všechny stejné v tom, že pokud jim dáte najevo lásku, vrátí vám ji, i když po svém. Mají svou hlavu a odmítají jakoukoliv manipulaci stejně, jako většina z nás. Vnímavý majitel tedy může mít doma nejen sobě rovného přítele. Také léčitele a věštce. Nebo stále nedočtenou knihu tajemna a mystična.

Počet přečtení tohoto článku: 13697

Zpět na výpis

 • něco na tom bude

  28.05.2015 14:37:15

  Vlastina napsal(a):

  Určitě mají šestý smysl.Sama jsem astmatik a když mi bylo dost zle a hodně jsem kašlala,tak můj kocour mi stále ležel na hrudi ,pacičky okolo krku a předl...Hodně mi to pomáhalo..
  Když si pčíknu,tak za mnou běží zase kočička,a kouká mi upřeně starostlivě do očí,jestli jsem v pořádku.Sama měla ošklivou bakterii,kdy pčíkala 6 týdnů,zánět očí atd.Takže si na to moc dobře pamatovala a asi se bála o paničku.Tak jí vžy říkám,že to nic není,že si vezmu vitamínek.Vitamínky zná taky,dostávala je skoro dva měsíce a teď protože má slabou imunitu pravidelně a vůbec neodporuje..Je strašně chytrá...
  A protože bydlíme na západě čech,kde bývá jednou za pár let zemětřesení,tak moje kočky toto vycítili tak minutu dopředu.Vyletěly obě z balkonu,kde předtím spaly jako zabité a schovaly se obě pod postel.Ještě jsem na ně koukala co se jim stalo a za chvíli se všechno začalo třást.....

 • Krásný článek

  07.09.2012 08:45:48

  Liba napsal(a):

  My máme doma Jinxe teprve rok, ale už i já jsem poznala jak moc je vnímavý na to, když mi není dobře. Mám nízký tlak a jednou mi bylo opravdu hodně zle a šla jsem si lehnout a on si lehl úplně těsně k mojí hlavě a to obyčejně vůbec nedělá a ještě vrněl. Kočičky jsou opravdu úžasná stvoření. U článku mi taky slza ukápla. ;-)

 • Krásný článek

  06.09.2012 18:40:28

  Caerol napsal(a):

  To je fakt moc povedený článek, na konci jsem brečela, když té kočičce umřel páníček, bylo to velice dojemné.

 • -- bez nadpisu --

  02.09.2012 00:02:58

  MIKOTI napsal(a):

  Stále se musím k tomuto tématu vracet.Vzpomněla jsem si na mého bývalého kocourka,jak mne "utěšoval",když mi bylo ouvej.Ouvej mi bylo z toho,že jsem věděla o tom,že jeho dny jsou sečteny a je to jen otázka času.Vždy,když jsem se rozbrečela...a to bylo často...posadil se proti mě a začal mi olizovat obličej.Trvalo to téměř dva roky a bulím i teď,když na to vzpomenu.Bylo to jakoby se loučil:_(
  Neměl rád návštěvy a dovedl být pěkně nepříjemný.Avšak jednou,když u mne pobývala vážně nemocná dcera,vzal i ji zcela nečekaně na milost a stal se z něj po tu dobu kocour návštěvu milující.Dcera o tom napsala zde na Micinách článeček,můžete si ho přečíst8-}

  http://www.miciny.cz/clanky/kocici-pribehy-52/pan-kocour-zikmund--9978/

 • -- bez nadpisu --

  01.09.2012 13:44:47

  mamísek napsal(a):

  Věřím tomu,že kočka má schopnost upozornit na nemoc.Zuzka mi třikrát až čtyřikrát týdně lehávala na levém boku.Nedávno mi křuplo v zádech,po obstřiku dobrý,ale začala mě "hadrovatět" levá noha,skoro nemůžu chodit,dle lékaře je to skříplý nerv.Od doby,co marodím a noha bolí,tak mi spí Zuzka za hlavou a na bolavou nohu mi neleze.
  Teď budu věnovat větší pozornost tomu,kde se uvelebí ke spánku,když se natlačí k nám do postele:D

Celkem záznamů: 9
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Princezna, Pupík

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.