Když kočky léčí

Úterý, 8. leden 2013

Zvířata jsou obecně lidmi vnímána jako bytosti, které navozují pocit klidu. Jsou bezprostřední, dávají lásku, aniž by za to něco chtěla, rozdávají porozumění a chovají se leckdy naprosto jedinečně. Chápeme, že myslí, cítí, vnímají. Přesto se od lidí velmi liší. Hlavně tedy tím, že všechno tohle rozdávají naprosto nezištně.

Kočka jako lékař

Přestože není vědecky podložen fakt, že kočka může léčit, tyto schopnosti zcela jistě má. Pokud totiž vlastníte jakéhokoliv zvířecího mazlíčka, obecně dochází ke zklidnění a pocitu sounáležitosti.

Kočičí předení má jednoznačně skoro až zázračné účinky. Majitele naprosto zklidní a navozuje pocit klidu a štěstí. Hebkost kožíšku, láskyplná oddanost, to vše má jednoznačně pozitivní vliv na zdraví chovatele.

Zvířata dokonce dokážou odhalit blížící se onemocnění majitele. Vycítí problém daleko dříve, než se nějaký konkrétně objeví. Podtrženo a sečteno, kočky mají na zdraví svých chovatelů velmi pozitivní vliv.

 

Co je felinoterapie

Pozitiva, spojená s chovem zvířat, dala vzniknout terapiím, které se dnes velmi hojně využívají. Kočka je tvor velmi nenáročný. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, písek, na který se chodí vyprazdňovat a klidné místo na spaní.

Proto je také doporučována hlavně starým a méně pohyblivým lidem jako vhodný mazlíček. Především lidem osamělým dokáže zpříjemnit život jen svou přítomností.

Kočky proto začaly léčebně působit i v nemocnicích a sanatoriích jako doplněk léčby. Vznikla tedy konkrétní disciplína, zvaná felinoterapie. U nás je zatím v začátcích, ale ve světě už má jméno.

Pomazlení s kočičím miláčkem nebo jen jeho přítomnost dokáže někdy skoro zázraky. Pacienta zklidní, ten pak lépe přijímá léčbu a má snahu se rychleji zotavit.

 

Kočky vhodné pro felinoterapii

V nemocnicích a sanatoriích je potřeba, aby byla kočka klidná a přítulná. Proto se vybírají konkrétní jedinci.

Z plemen, která jsou vhodná pro provoz felinoterapie, jsou doporučována plemena mírnější. Patří mezi ně kočka perská, ragdol nebo třeba kočka britská. Ale i mezi kočkami evropskými lze najít jedince, který je pro tuto terapii vhodný. Výběr je tedy naprosto individuální, a pokud není pacient například alergik, může začít kočka plnit svou léčitelskou úlohu.

Kočka musí být také naprosto zdravá, proto je nutné, aby byla pravidelně očkována. Neměla by se lekat, je proto nutné vybírat jedince, kteří jsou povahově naprosto vyrovnaní.

V domácích podmínkách není nutné, aby kočka splňovala přísné podmínky. Citový vztah lze vytvořit k jakémukoliv zvířeti. Může být handicapované i povahově zcela zvláštní.

Kočky jsou bytosti, které mají danou povahu, a i když je lze naučit některým kouskům, nedají se ochočit tak snadno jako pes. Důležité ale je, že již jejich přítomnost má na zdraví člověka blahodárný vliv.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 6407

Zpět na výpis

 • ...

  07.07.2013 20:09:38

  ✩ číčouni ✩ napsal(a):

  Vše je pravda. Kočka má opravdu blahodárný vliv na zdraví člověka. Také působí na negativní energii. když si ji necháte v pokoji pár hodin odpočívat (musí chtít ale sama!) vysaje z něj negativní energii.:-)

 • Re: Když kočka léčí

  06.02.2013 01:01:41

  Karel napsal(a):

  Bábina (08.01.2013 20:12:24) napsal: To co je v článku napsáno je pravda.Ale pisatelka zapoměla na jednu velice důležitou metodu kočičího léčení.Je to takzvaný"mléčný krok".Co to je?Když se kočka přitulí k tělu nemocného,cítí bolavá místa,třeba páteře či jinde a ihned přesně na to bolavé místečko,začne předníma tlapkama opatrně"ťapkat".A vydrží to dělat dlouho.Mluví ze mně zkušenost.
  Máte pravdu,když jsem ztrácel cit v levé ruce tak jsem lítal po doktorech a nebylo to nic platné.
  Jednou ke mě přišel kocourek Honzík a začal mě masírovat mléčným krokem krční páteř a ono to pomáhalo.Trvalo to asi tři neděle a měl jsem ruku v pořádku,od té doby si krční páteře ani nevšimne.
  Kačenka a spol.

 • Potvrzuji!

  19.01.2013 18:08:30

  Renča z Brna napsal(a):

  Naše Mičulka mě před pár dny léčila z hnusné chřipky:udělala klubíčko tu u mé bolavé hlavy, tu zalezla pod moji peřinu a ťapkala mi na klouby nebo na hrudní kost. Fak se mi vždy velmi ulevilo! A navíc, to její krásné hlasité vrnění... Mičulko, moc ti děkuji! Panička Renča

 • Když kočka léčí

  08.01.2013 20:12:24

  Bábina napsal(a):

  To co je v článku napsáno je pravda.Ale pisatelka zapoměla na jednu velice důležitou metodu kočičího léčení.Je to takzvaný"mléčný krok".Co to je?Když se kočka přitulí k tělu nemocného,cítí bolavá místa,třeba páteře či jinde a ihned přesně na to bolavé místečko,začne předníma tlapkama opatrně"ťapkat".A vydrží to dělat dlouho.Mluví ze mně zkušenost.

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Dolores, Tiggy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.