Když kočka porodí o něco dřív. Předčasný porod.

Pátek, 24. červen 2016

Příchod nového života na svět je malým zázrakem u všech živých tvorů. Ne vždy to ale u vašich miláčků může dopadnout tak, jak jste si to představovali. Může se třeba stát, že je vaše kočka březí, březí a březí a najednou má břicho pryč, přestože ještě nenadešel její čas…

Březost kočky v kostce

Březost kočky trvá 63 dní, termín porodu si tedy můžete snadno spočítat. Pokud ovšem víte, kdy měla kočka rande s kocourem. Máte-li doma venkovní kočku, může se stát, že prostě jednoho dne zjistíte, že nějak přibírá, ale nevypočítáte, kdy k tomu dojde. Je to příroda a nezbývá než doufat, že vše dobře dopadne. I když se stát může cokoliv, ve většině případů to příroda zařídí. Kobyly, slonice, lvice, ovce nebo králičice rodí obvykle jedině tehdy, jsou-li samy a ve většině případů to zvládnou.

 

Když břicho zmizí

V případě, že netušíte přesný datum porodu a v případě, že najednou břicho kočky zmizí, vyvstává otázka: „Kde jsou koťata?“ To je alfa a omega kočičí vychytralosti. S největší oblibou schovávají koťata na nejneobvyklejší místa – pokud si nevíte rady, kde koťata hledat, jednoduše kočku nenápadně sledujte. Především kočky žijící divokým venkovním stylem mají ve zvyku z opatrnosti koťata prvních několik týdnů ukrývat i před majitelem. Předčasný porod je u koček vcelku běžnou záležitostí v rozmezí až 3 týdny před předpokládaným termínem porodu.

 

Příliš brzy na zázrak

Pokud se ovšem stane, že porod nastane přeci jen příliš brzy, když plody ještě nejsou životaschopné a narodí se příliš slabé pro život nebo již mrtvé, kočka si s nimi poradí po svém. Pak se může stát, že se kočka vrátí jednoho dne domů bez bříška i koťat. Pečlivě sledujte, zda se její cecíky postupně zmenšují a nejsou horké, zda nemá horký čumáček nebo zda se celkově její zdravotní stav prudce nezhoršuje. Pokud nic z toho nenastane, není třeba se jakkoliv obávat. U koček prvorodiček také často nastává, že porodí jen jedno kotě, které ukryjí tak důmyslně, že o něm ani nevíte. Ale až nastane ta pravá chvíle, přijde se vaše kočičí matka pyšně pochlubit!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2460

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Bingo, Bubu

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.