Jedno těhotenství a dvoje různě stará koťata? To je superfetace!

Čtvrtek, 9. červen 2016

Mnozí již tento výraz stihli zkomolit na „superfelaci,“ většina přesto neví, co vlastně to slůvko znamená. Může se to stát i vám!

Řecká záležitost

Superfetace je označení jevu, který se výjimečně může přihodit většině samic savců, snad s výjimkou člověka. Nejčastěji se s tímto můžeme setkat u hlodavců a hospodářských zvířat, nezřídka také u vačnatců či některých ryb. Slovo pochází původem z řeckého výrazu fetus – plod a česky se mu také někdy říká přeoplodnění.

 

Kterak kočka ke koťatům přišla

Kočičí březost trvá celkově zhruba 63 dní. Nejlépe se dá poznat zhruba 4. týden po zabřeznutí, kdy se začnou nalévat struky. Kočka se stává opatrnější na seskoky, pohybuje se pomaleji a vyžaduje více potravy. Většinu času tráví vyhříváním na sluníčku. Nejčastěji v tomto období může dojít k superfetaci – hormony se tzv. zblázní a nastane druhá ovulace. Kočka se zcela běžně, jako v říji, nastaví kocourovi a ten je následně schopen ji znovu oplodnit. Dojde tak k jevu že kočka porodí koťata z prvního oplodnění a ještě se v ní dovyvíjí „druhá várka,“ kterou porodí následně, až dorostou.

 

Superfetace a superfekundace u koček

Dojde-li k přeoplodnění v počátku březosti, vyvíjejí se generace potomků každá v jednom děložním rohu. Těsně před porodem je pravděpodobnost superfetace minimální, naopak do jednoho dne po porodu je zabřeznutí zcela obvyklou záležitostí. Dalším ojedinělým jevem je superfekundace, což je oplodnění v období říje hned několika samci. Například u psů je tento postup zcela běžný, každé mládě se pak podobá jinému otci.

 

Superfetace ani superfekundace není ničím, co by vaši kočku ohrozilo na životě, obvykle ani nezjistíte, že kočka čeká ještě další vrh. Přichystá vám tak nečekané překvapení. Nikdy nevíte, kolik koček doma vlastně budete mít!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2312

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Annie, Kokeš

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.