Jak krmit čerstvě přinesené kotě

Sobota, 6. únor 2016

Malé kotě, spalo v botě. A když se probudilo, mělo hlad… Máme doma kotě, právě jsme si jej přinesli. Je roztomilé a my mu podstrkujeme misku s mlékem, v kterém je namočený rohlík. Kotěti evidentně chutná, vždyť všechno snědlo a my můžeme být spokojení – ale..

Kotě a miska s mlékem, to je natolik vžité spojení, že i nás nenapadlo nic lepšího. Ale je mléko a rohlík pro kotě to nejlepší? Čím vlastně máme krmit přinesené kotě, když ne mlékem a rohlíkem?

 

Malé kotě? Zapomeňte na mléko s rohlíkem!

Ve chvíli, kdy si kotě přineseme domů, by už teoreticky nemělo být závislé na mateřském mléce. To znamená, že by mělo být schopno přijímat bez problémů pevnou potravu. Opravdu malá koťata nechejme proto raději u kočky a počkejme pár týdnů, až trochu povyrostou.

Na misku s mlékem ale rovnou zapomeňme. Kotě nedokáže strávit laktózu, a tak mu můžeme mlékem spíše ublížit.

Možností, co naservírovat kotěti, je mnoho. Můžeme si dát práci s vařením, a nabídnout mu drůbeží či jiné maso. Můžeme se spolehnout na konzervy nebo granule. Ale mějme na paměti, že není konzerva jako konzerva a nejsou granule jako granule. Dejme proto přednost těm, která jsou přímo určená pro koťata.

Důležitý je také ale i způsob krmení. Nezapomínejme na to, že se kotě ocitlo v novém prostředí, na které si musí zvyknout. A stejně tak si musí zvyknout i na nás (a my na něho). Proto mu v prvních dnech umožněme, aby se mohlo kdykoliv najíst. V praxi znamená, že by ve své misce mělo mít vždy něco přichystáno, ovšem v přiměřeném množství.

Nejspolehlivější jsou, chtě nechtě, v tomto případě granule. Pokud kotěti nachystáme něco jiného, mějme na zřeteli, že potrava by neměla být v misce příliš dlouho. Mohou se totiž do ní dostat nežádoucí mikroorganismy, to se týká především konzerv.

 

Pozor, abychom kotě nezkazili

Po několika dnech, když se kotě u nás aklimatizuje, můžeme už našemu krmení vtisknout přesný řád. Kotě krmíme klasicky šestkrát denně, vždy, pokud možno, ve stejnou dobu, misku mu dáváme na stejné místo. Mimo tyto „hodiny“ kotě nekrmíme, stejně jako mu krmení neservírujeme jinak než v jeho misce.

Pravidelnost je důležitá proto, aby kotě získalo žádoucí stravovací návyky. Laxním přístupem můžeme kotě takříkajíc velmi snadno a rychle „zkazit“. Například tím, že mu budeme dávat něco od stolu, když zamňouká. Nebo že jej budeme rozmazlovat pamlsky. I v tomto případě platí, že co se kotě v mládí naučí, to už mu zpravidla zůstane.

S množstvím potravy to taky nepřehánějme. I malé kotě může lehce přibrat víc než je zdrávo. Zbytečně jej nepřekrmujme jen proto, „aby se mu u nás líbilo a aby si rychleji u nás zvyklo.“

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 8258

Zpět na výpis

  • Krmit 6x denně?

    10.02.2016 16:14:48

    Renča z Brna napsal(a):

    Proboha kde jste na tom byli? Stačí dát polovinu denní dávky krmení ráno, druhou polovinu večer. Na krmení 6x denně by si většina pracujících musela vzít dovolenou...

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Max, Mahulena

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.