Chcete koťátko? Jak ho sehnat?

Úterý, 5. duben 2016

V prvé řadě je třeba si ujasnit, jaké kotě hledáte a co při jeho výběru preferujete. Máte určitou představu, ale nevíte, kam se obrátit? Projděte si nabídky a podmínky chovatelských stanic nebo útulků. Podívejte se i na Facebook, ve veřejných skupinách věnovaných kočkám se chovatelé dělí o zážitky a názory na ten či onen problém. I to vám může být velice prospěšné.

Kočka obyčejná bez PP neboli kočka domácí

Řada lidí dává před drahými plemeny přednost obyčejné kočce domácí, kterou mohou získat snáz a levněji (nebo zcela zdarma) od svých známých. Takové kočky bývají nenáročné a schopné přebývat jak v domě, tak na zahradě. Jsou odolné, svéhlavé, a přitom mazlivé a věrné svému obydlí.

 

Koťátko z chovatelské stanice

Pokud ale prahnete po něčem exotičtějším, zkuste chovatelskou stanici. Dostanete přesně takové plemeno, po kterém toužíte, a ještě to máte potvrzené v PP. Dobrý chovatel vám umožní zajet se na kotě podívat předtím, než bude dost staré k odběru. Také by vám měl umět poradit, co si pro kotě připravit, jak se o něj starat. Zůstane s vámi v kontaktu i po prodeji, kdyby se vyskytly potíže. Nevýhodou chovatelské stanice je vyšší cena a fakt, že si pro kočku musíte jet klidně i přes půl republiky. Stanice mají většinou stránky, kde zveřejňují úspěchy z výstav, ale i zdravotní potvrzení rodičů koťat.

 

Kočka nebo kotě ze záchranné stanice

Čím dál více lidí reaguje na inzeráty ze specializovaných webů nebo novin ve snaze zachránit opuštěné kočky. Zájemci mohou i na Facebooku reagovat na nabídky záchranných spolků. K fotce konkrétního zvířete připojí informaci, že by si ho rádi vzali, a spolek s nimi pak zahájí konverzaci. Prostřednictvím zpráv pokládá otázky, mající prověřit způsobilost zájemců (např. čím by kočku krmili, zda bude mít přístup ven apod.). Když se obě strany dohodnou, je třeba za kočku uhradit adopční poplatek ve výši cca 600 Kč a další peníze vynaložit na případný dovoz. Zvíře ze spolku bývá kastrované a testované na různé nemoci.

 

Riziko inzerce koček

Inzeráty však v sobě nesou i rizika, zvláště zadává-li je majitel, který se kotěte potřebuje zkrátka jen zbavit. Pak se dozvíte často pouze základní informace o jeho zdravotním stavu a některých návycích. Nikdy ale dopředu úplně nevíte, co přesně dostanete. Zkušenosti jsou všelijaké. Jedna paní si např. před dvanácti lety pořídila na inzerát v novinách britského kocourka bez PP. V té době se, podle jejího názoru, o tomto způsobu ještě příliš nemluvilo a také kočky na tom byly všeobecně zdravotně lépe. Dotyčný kocour dodnes žije, daří se mu dobře a nikdy s ním nebyly problémy.

 

Když si pořídíte kotě z útulku

Lidé, jimž nezáleží na rase ani původu a chtějí prostě dát domov opuštěnému zvířeti, se zaměřují na zvířecí útulky. Ty jsou na rozdíl od záchranných spolků (odkázaných vesměs na dary a činnost dobrovolníků) částečně dotovány městem a mívají trvalé zaměstnance. V současnosti si již také vedou facebookové profily, kde uveřejňují nabídky koťat i s fotkami. V některých útulcích je nutno uhradit náklady spojené s očkováním, odčervením a veterinární prohlídkou. Jinde stačí podepsat adopční smlouvu a neplatí se nic. Mnozí majitelé se shodují, že kočičky z útulků či dokonce přímo z ulice bývají nejvděčnějšími společníky a záchranu života oplácí upřímnou láskou.

autor článku: Simona Michálková

Počet přečtení tohoto článku: 2702

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.