O černém kožíšku

Čtvrtek, 16. květen 2013

Dobrý den, vážení kočkoctitelé, dovolte, abych se představila - jmenuji se Briketka a jsem čistokrevná černá britská kočka. Cože? Že britská kočka je přece vždycky modrá? Tak to kssssssss, vážení, my britky můžeme mít desítky různých barev, ale nás černých britek není nijak mnoho.

 

 

Říkáte si, co je na tom? Vždyť černých Micinek a Mikšíčků po světě běhá... Věděli jste ale, že jsme nositeli genetické mutace zvané melanismus? Proto se u nás černá barvička rozšířila i mimo kresbu, i naše nosíčky, oční víčka a polštářky tlapek jsou černé jako uhel. Aby bylo možné něco takového, musíme vlastnit dva geny pro plné zbarvení bez kresby, jeden od maminky, druhý od tatínka, jinak bychom byly jednoduše mourovaté.

 

Prozradím vám ale tajemství - i my černé kočky kresbu máme, jen není vidět. Je to stejné, jako byste kreslili černou pastelkou na černý papír. Kresba je nejlépe vidět u koťátek, i já jsem měla pěkně mramorovaná zádíčka, když jsem byla ještě u maminky. Časem ale kresba mizí a mizí, až se vypaří jako duch - ne nadarmo ji v zemi našeho původu nazývají ghostmarking, čili "duchová" kresba. U nás se jí ale raději říká kresba stínová, možná aby se nás černých kočiček děti nebály.

 

My celé černé kočičky máme vůbec nejvíc černého pigmentu eumelaninu ze všech barevných variet. Tvorba černého pigmentu je náročná na kvalitu stravy, proto nám obzvlášť podstrojujte a prosím samé vybrané lahůdky, aby naše kožíšky neměly ošklivý rezavý nebo našedlý nádech - to je totiž projev nedostatků ve výživě.

 

A která plemena mohou být černá? Kromě nás britských koček také kočky evropské, orientální, perské a exotické, mainské mývalí, domácí a mnohé jiné. Ale tu a tam se projeví melanismus také u našich příbuzných ze skupiny velkých koček. Kdo by neznal moudrého černého pantera Bagheeru, věrného průvodce malého Mauglího? Známí jsou i celočerní jaguáři z jihoamerických pralesů.

 

Dokonce se zdá, že čím vlhčí a teplejší je podnebí, tím je melanická forma častější. Vědcům se to ještě nepodařilo uspokojivě vysvětlit. My černé kočky ale na žádné vědecké vysvětlení nečekáme, dávno víme, že jsme ty vůbec nejelegantnější a nejtajemnější. A až vám někdy přeběhne černá kočka přes cestu, ničeho se nebojte, pokud nám nábídnete teplo svého domova, určitě vám přineseme jedině štěstí.

 

S veškerou mňaúctou Vaše Briketka BRI

 

 

 

Přidáno: 60 bodů.

autor článku: Inci Noktali

Počet přečtení tohoto článku: 802

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Cherry, Cukřík

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.