S kočkou v bytě bez zápachu

Pondělí, 14. červenec 2014

Každý, kdo má nebo měl doma kočku ví, že je nutné často kontrolovat kočičí toaletu. Kočičí exkrementy jsou silně cítit a čím déle v toaletě zůstanou, tím více a rychleji se v toaletě množí viry a bakterie. Existují podestýlky, které dokáží značně zápach i vlhkost eliminovat, pomoci mohou i speciální deodoranty a spreje. Nicméně je ideální každý den toaletu od exkrementů vyčistit. O to více, pokud máte doma více koček, malé děti nebo psa. Není výjimkou, že především štěňata pojídají právě kočičince – není-li kočka řádně očkována a odčervena, může exkrement obsahovat i zárodky škrkavek či tasemnice.

Nutná "výbava" pro kočky v bytě

Pro kočku v bytě je samozřejmost vlastní toaleta. Vybírat můžete z malých nekrytých až po velké, zakryté toalety s filtrem nebo dokonce s automatickým prosevem podestýlky. Z hlediska hygieny, estetičnosti i praktické stránky je ideální větší krytá toaleta s filtrem (např. toaleta Curver). Většina koček má tendenci exkrementy zahrabat – podestýlka létá okolo a navíc se kočce může přichytit na srst. Nepořádek vzniká tedy i před toaletou, když ji kočka opouští. Proto se Vám hodí i speciální předložka před toaletu, která pórovitá a částečky steliva pohltí. Nutností je i vhodná lopatka, tu vybírejte podle typu steliva. Lopatka s velkými otvory drobnou podestýlku proseje špatně, nedostatečně. Naopak lopatka s malými otvory není vhodná pro hrubší podestýlky, které silně hrudkují. Na silikagelové podestýlky jsou vhodné lopatky se středně velkými otvory, spíše menšími než většími.

 

Podestýlky do kočičího WC

Při výběru podestýlky věnujte pozornost jejímu materiálu a vlastnostem. Základními druhy jsou podestýlky papírové, dřevěné, bentonitové, silikagelové/silikátové a např. rostlinné a kukuřičné. Jste-li alergik či astmatik, vybírejte antialergické, neprašné podestýlky, např. Asan.

Na obale si dále vyhledejte, jaké množství a které podestýlky je nutné do toalety nasypat. Některé podestýlky je nutné měnit častěji než jiné. Jedné postačí 3cm vrstva, silně hrudkuje, takže je ekonomická. Jiné musíte nasypat větší vrstvu, nasákavost a schopnost hrudkovat je nízká a musíte vyměnit velkou část steliva nebo rovnou vše.

V současnosti jsou nejoblíbenější silikagelové podestýlky. Je s nimi nejsnažší manipulace, okamžitě vysuší a obalí exkrementy, vytváří malé hrudky a tudíž je třeba odstranit minimální množství podestýlky. Navíc skvěle pohlcují pachy, takže zápach Vás nebude určitě obtěžovat.
Zápachu se dá také zabránit deodoranty pro kočičí toalety. Samotný úklid podestýlky si můžete ještě usnadnit vložením sáčků na dno toalety.

 

Většinu přírodních podestýlek lze splachovat do wc nebo kompostovat.

Chováte-li více koček, pořiďte více toalet nebo podestýlku měňte častěji. Bude-li toaleta obsahovat exkrementy, kočky do ní nebudou chodit. Mají rády kyprý podklad a čisto. Nezapomeňte jednou za čas celou toaletu umýt desinfekcí, která je vůči zvířatům neškodná, např. Chirox.

Pokud máte svou první kočku a bojíte se aby kočka do toalety chodila, tak je Váš strach zbytečný. Pokud ji prvně ukážete, kam má chodit, bude čístá podestýlka, kočka se tam sama ihned naučí chodit. V toaletě má své místo, soukromí, může hrabat a je to pro ni příjemnější než chodit např. na záhonek, pokud je zvyklá jinak žít venku.

autor článku: Inzerce

Počet přečtení tohoto článku: 9704

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    20.07.2014 23:14:16

    renca.souckova napsal(a):

    My používáme stelivo Mikeš a naprosto nám vyhovuje. :-) Cena se pohybuje kolem 90,- a je velmi kvalitní. Je spousta nekvalitních steliv, která jsou mnohem dražší a úplně k ničemu. Když naše kočička udělá potřebu, tak kočkolit zhrudkovatí a začně vypouštět vůni (v našem případě jablečnou). Díky tomu, že zhrudkovatí, se dá perfektně vynést na lopatce a díky vůni není cítit žádný smrad. :-)

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Dolores, Tiggy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.