Pomůcky při výcviku kočky

Pátek, 11. říjen 2013

Kočku není možné vycvičit stejným způsobem jako psa. Je to domestikovaná šelmička, která si zakládá na své nezávislosti, a která si téměř vždy bude dělat to, co se jí právě zachce. Přesto i tento člen domácnosti potřebuje určitý základní kočičí výcvik, nebo přinejmenším by kočka měla vědět, co je správné a co naopak není. Kočka je vysoce inteligentní zvíře a je schopná se naučit spoustu věcí (majitelé koček by mohli vyprávět) a reagovat na několik slovních povelů. K úspěšnému základnímu výcviku kočky je možné použít množství speciálních pomůcek, které s kočičí disciplínou majitelům pomohou.

Při samotném kočičím výcviku je nutno dodržovat určitá pravidla a zásady – viz článek Výcvik kočky. Někdy se jedná opravdu o běh na dlouhou trať a majitel kočky se v některých případech dá považovat téměř za “krotitele” v rámci krocení dravých šelem. Při výcviku je třeba se obrnit trpělivostí a dbát na důslednost. K tomu nám mohou pomoci některé z následujících pomůcek, které jsou v současné době k dostání na českém trhu.

 

Pamlsky pro kočky

Pamlsek, který funguje jako chuťová motivace, je obecně ve zvířecím světě asi nejúčinnější pomůckou při výcviku. Pamlsků existuje celá řada od past, masových pochoutek či tabletek přes proužky a tyčinky. Kočka by měla být odměněna pamlskem za každé správné chování. Některé pamlsky obsahují vitamíny a dokonce existují i nízkokalorické lahůdky pro naše zakulacenější kočičí miláčky.

 

Sprej jako pomůcka při výcviku kočky

Některým chovatelům se osvědčil sprej jako lákadlo. Jedná se o sprej s účinnou látkou, která kočky přitahuje doslova jako magnet, voní jim a podporuje jejich hravost. Většinou se jedná o aromatické oleje z určitých bylin, například z tzv. kočičí máty. Sprej aplikujeme každý den lehkým stříknutím na požadovaná místa a tím zvíře motivujeme, aby danému místu věnovalo pozornost. Sprej je možno použít do pelíšku nebo na hračky určené pro kočku, na škrabadla, atd. Vhodné je použití spreje do kočičího záchůdku proto, abychom kočku motivovali k močení na určité místo.


Jiný sprej lze ovšem použít k přesnému opaku – k odpuzení kočky. Odpuzovače koček chrání obydlí a věci v domácnosti proti znečišťování a poškozování. Opět stačí nastříkat danou věc a kočka se jí bude obloukem vyhýbat několik dní. Sprej je pro lidi neškodný. Na trhu existují i tzv. odpuzovače koček, které se skládají z pohybového čidla a spreje. Tento systém funguje tak, že například u venkovního jezírka s akvarijními rybičkami bude umístěno pohybové čidlo, které když zaznamená pohyb kočky v blízkosti jezírka, aktivuje sprej, který by měl svým zápachem danou kočku odpudit.

 

Každý chovatel používá odlišné pomůcky při výcviku kočky. Některým kočkám stačí jako pochvala pohlazení majitele a vlídné slovo, jiné se dožadují vytříbených lahůdek. Na některé kočky platí odpuzovač, na jiné platí lehké postříkání vodou či jen slovní povel. Některé kočky jsou učenlivé, jiné se nenechají nějakým lidským výcvikem vůbec obtěžovat.

 

Majitelé, chovatelé, krotitelé dravých šelem, podělte se s námi o vaši zkušenost v diskusi pod tímto článkem. Jaké pomůcky při výcviku kočky používáte vy? Jaká je vaše zkušenost?

 

Autorka: Iveta Šafaříková

autor článku: Iveta Šafaříková

Počet přečtení tohoto článku: 6888

Zpět na výpis

 • Omluva

  09.12.2013 19:20:01

  McMicka napsal(a):

  Promiňte za to že to na mé stránce ještě není jak jsem vycvičila Mourinku/Mourka (pořád se hádáme co to je za pohlaví) ale do 24. prosince to tam 100% bude.

 • PROSÍM POMOZTE !!!!

  29.10.2013 10:16:33

  Sandrůůůš napsal(a):

  Prosím pomozte jestli máte nějaké návrhy jak vycvičit kočku či kocoura tak napište potřebuju svojeho kocoura vycvičit prosím pomozte ?? ?? ?? ?? Beru co nejvíc rad . VELMI NUTNÉ .
  Koho něco napadne tak prosím pište a pište .
  Potřebuji ho naučit povely jako například sednu ,lehni ..... Na záchod už umí. VELMI TO POSPÍCHÁ . Pište kdo má nějaký napád . Děkuji
  S pozdravem SANDRA A ŤAPKA :D

 • Výcvik

  28.10.2013 14:47:53

  McMicka napsal(a):

  Ahoj. Chci se vám tak trochu pochlubit jak jsem vycvičila naši Mourinku. Představte si, já ji naučila se přimazlit. Co dělá? Sednete si na lávku a ona přiběhne, vyskočí na ni a vyleze si na vás a mazlí se i 30 minut. Jak se mi to povedlo? Pořád jsem ji pokládala na lávku a hladila ji a pozívala na sebe až se to naučila. Deatailní popis na mé stránce Kočičky77 v listopadu tam bude zmínka asi v návodech ae na hlaví stránce o tom něco bude.:D ;-)

 • Re: Re: prosím pomozte

  26.10.2013 15:32:47

  Sandrůůůš napsal(a):

  jj náš kocour je moc inteligentní a něco už umí ale potřebuju co nejvíc nápadů a rady kdo něco zná tak napište prosíííímmmm :D

 • -- bez nadpisu --

  17.10.2013 22:13:48

  markisz napsal(a):

  To si neumím představi, že bych vycvičila Žofku:-D Tu když jenom okřiknu, že něco nesmí a ona ale chce, tak to by jste viděli, jak mi nadává:D Jestli nějaká kočka umí 9 povelů, tak prosím zajděte k ní do nějakého talentu, nevěřím tomu!!

Celkem záznamů: 8
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Dolores, Tiggy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.