Jak vybrat stelivo pro kočku

Pondělí, 29. duben 2013

Pokud máme doma kočku, je kočičí záchod nezbytností, pokud tedy není zvyklá chodit vykonávat svou potřebu ven. Ovšem i tak by měla mít svoje místo k dispozici. K záchodu samozřejmě také patří stelivo. Jaké vybrat z velké škály, kterou obchodníci nabízejí?

Druhy steliva pro kočky

Existuje velký výběr steliv. Od těch nejlevnějších, která plní základní potřebu, až po ta nejdražší, zajišťující velký komfort. Steliva jsou dělená do několika skupin. Mezi ta nejzákladnější patří podestýlky z dřevovlákniny, silikagelová steliva, jílovitá steliva a steliva kamenitá.

Dále lze zakoupit steliva parfemovaná, která nejen pohlcují pach, ale zároveň i příjemně voní. Důležité je nakoupit taková steliva, která budou vyhovovat hlavně vaší kočce nebo kočkám. Z počátku bude nutné trochu experimentovat a zkoušet, zda ho kočka bez problémů přijme nebo ne.

V případě, že kočka bude se stelivem, které vyberete spokojená, není důvod ho pak již měnit. Změna v tomto směru by totiž mohla znamenat, že kočka stelivo odmítne a bude se chodit vyprazdňovat jinam.

 

Steliva pro kočky a k čemu jsou

Hrudkující steliva absorbují vlhkost a udělají po vykonané potřebě hrudku, kterou prostě odeberete speciální lopatkou. Výhodou je, že kočka jej v naprosté většině bez problémů přijme, ovšem nevýhoda je, že kočce mohou drobné kamínky ulpět na tlapkách, které roznáší po okolí. K dostání jsou i steliva parfemovaná.

Mezi nehrudkujícími stelivy je také velký výběr. U těch odstraňujeme jen pevné části. Zbytek se ve stelivu rozloží. Vydrží poměrně dlouho a jsou k dostání i parfemovaná.

Steliva silikonová jsou výhodná v tom smyslu, že nasakují díky pórovitosti veškerou vlhkost a nešíří se zápach. Zcela postačí, když se pravidelně zrnka prohrábnou, aby se do nich neustále dostával čerstvý vzduch. Jsou sice dražší, ale výhodou je, že vydrží poměrně dlouho.

 

Jaké stelivo používat?

Kočce nebo kočkám musí stelivo vyhovovat. Kočka pak bez problémů kočičí záchod používá. Je tedy potřeba zohlednit také počet koček, které záchod používají.

Důležité také je, kde je kočičí záchod umístěn. Zda není problém právě to, že kočka roznáší stelivo po okolí, které jí ulpí na tlapkách. Pokud bude mít kočka tendenci vyprazdňovat se mimo záchod, důvodem může být i to, že jí nevyhovuje právě stelivo. Někdy může vadit i to, že je parfemované. Jsou zaznamenány dokonce alergické reakce na některé druhy.

V záchodku by měla být dostatečná vrstva, zhruba tak 7 cm. Moč pak neprosakuje až na dno, stihne se vsáknout včas. Není nutné stelivo neustále všechno měnit, vyndávají se jen hrudky a pevné části. I tak je ale potřeba záchod alespoň jednou za tři až čtyři neděle vymýt a vydezinfikovat.

Všechny druhy steliva je možné likvidovat stejně jako každý jiný odpad. Je ovšem možné naučit kočku na záchod lidský. Pak odpadají veškeré starosti jak se záchůdkem, tak se stelivem.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 7820

Zpět na výpis

 • Splachovací stelivo 2

  08.08.2014 13:28:46

  Julie napsal(a):

  Souhlasím,také používáme toto stelivo již od malička a je nejlepší. cena je vyšší než u jiných steliv , ale není to taková hrůza jsou i dražší. :-) Toto stelivo budeme používat i nadále. Máme uzavřený záchod s dvířky a potom co jsme měli wc s okrajem nepořádek ze steliva značně zmenšil. Též ve wc máme filtry - nezapáchá , ale toto o proti jiným stelivům je velký rozdíl i bez nich. Stelivo všem doporučuji.:-) :-DD

 • Splachovací stelivo

  25.02.2014 01:00:59

  ivysek napsal(a):

  Jemný papír slisovaný do malých chomáčků se používá ve stejné vrstvě jako ostatní steliva. Moč se vsákne a bílý papír se zbarví do žluta. Bobky se lopatkou vyhazují rovnou do WC mísy, i to čůrání. Důležité je vyhazovat stelivo pravidelně po menších částech, aby nedošlo k ucpání toaletní mísy papírem. Takovou nehodu lze zvládnout s pomocí zvonu. Kousky steliva také kočka vynáší ze záchůdku na tlapkách, ale rozhodně nepoškrábou podlahu.
  PS: měli jsme i silikon, ale po 14 dnech to smrdělo jako zapomenutá dětská plína, to mi za ty prachy nestojí :-(

 • Hrudkujici

  27.07.2013 13:37:10

  Aleksandra napsal(a):

  My mame stelivo ktere se hrudkuje, a koour je spokojeny, doufam z enovy prirustek bude take. Pouzivame Brit, ma ty castecky dost drobne, a ani tak moc nesmrdi. :-)

 • Hm, ale platit to budu já

  13.05.2013 18:26:59

  plamínek napsal(a):

  Vzhledem k tomu, že kočky ( mám dvě) trénuju na lidský záchod, musím kupovat stelivo, které lze splachovat. A tréninková miska je jen 4 cm hluboká. Takže se holt miciny přizpůsobí, protože já to platím. Nerada bych byla za kruťáka, ale nerozmazluju ani děti, současný trend přesvědčování se mi neosvědčil, a kočičky, ačkoliv se jim stelivo skutečně nelíbilo, postupně si zvykly. Není vyhnutí.:-|

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Dolores, Tiggy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.