Dvířka do dveří pro kočky

Středa, 28. srpen 2013

Každý člověk požaduje za samozřejmost, že opustí byt kdykoli chce, a kdykoli se do něj zase vrátí. A co kočka, ptám se. Odpověď je jednoduchá – dvířka do dveří. Právě tato dvířka umožní kočkám nerušený odchod z domu a jejich opětovný příchod, kdykoli se jim zachce. A tak konečně nebude Vaše kočka vázána na Vaši přítomnost doma.

Dvířka do dveří pro kočky - výhody

Na vašich dveřích ani po nějakém čase nenajdete vydrápané rýhy. S vhodně umístěnými dvířky do dveří vedoucích do různých částí domu, na terasu či do sklepa výrazně zvýšíte prostor pro volný pohyb. Více pohybu znamená více životního prostoru a tím pádem lepší vztahy mezi všemi členy rodiny. A to nám přece jde.

 

Jak vybrat vhodná kočičí dvířka do dveří?

Při výběru vhodných dvířek si musíme položit zásadní otázku – jakým způsobem budeme chtít kočce umožnit průchod dvířky? Na trhu můžeme koupit buď dvířka dvoucestná (umožňují průchod dovnitř i ven, nebo blokaci v obou směrech), nebo dvířka čtyřcestná (ty mají možnost průchodu buď dovnitř, nebo ven, nebo v obou směrech, nebo blokaci v obou směrech). Většina dvířek je vybavena magnetickou aretací, kterou kočka bez problému překoná, ale aretace zároveň zabrání například úniku tepla nebo pootevření průvanem. Většinu dvířek lze zabudovat do jakýchkoli dveří s výjimkou dveří z dvojskla. Budou dvířka instalována v bytě anebo do venkovních dveří? Podle toho zvolíme buď rám dvířek z plastu, nebo např. z hliníku, který spíše odolá i negativním vlivů počasí. Dvířka s hliníkovým rámem jsou většinou doplněna pouze částečně průhlednou klapkou, díky které nám do předsíně vniká světlo, ale zvědaví sousedé nemají šanci na kontrolu pořádku ve Vaší předsíni. Nicméně kočkám je jedno, nakolik je klapka průhledná, takže volba záleží čistě na Vás.

 

Výhody některých modelů dvířek pro kočky

Na trhu je možné koupit dvířka otevíratelná za pomoci magnetického klíče, který připnete kočce na obojek. Tak získáte jistotu, že dvířky projde skutečně jen ta kočka, pro kterou jsou dvířka určena. Vybrané zábrany lze pevně zamknout (např. pokud jedete na dovolenou). Navíc jsou vybaveny těsněním (zabraňuje např. úniku tepla).

 

Jak vybrat vhodnou velikost dvířek pro kočky?

V první řadě je třeba mít na paměti, že kočka dvířky neprochází, ale prolézá. Proto je třeba spodní hranu dvířek umístit do výšky břicha, ne k zemi. Nejlepší je dvířka vyzkoušet, ale pokud takovou možnost nemáte (například nakupujete na internetu), pak změřte výšku i šířku hrudníku, a k naměřeným hodnotám připočtěte přibližně 10%. Tím zabezpečíte snadný průlez. Podle vybraného výrobce vybereme dvířka s nejbližším větším rozměrem. Ideální je před samotným nákupem vytvořit maketu a nechat kočku maketou prolézt.

 

Jak naučit kočky dvířka používat?

Pokud si kladete otázku, jak naučit kočku používat tato dvířka, mám pro Vás na závěr dobrou zprávu – kočka je zvíře velmi inteligentní, a používání dvířek jí je během chvíle vlastní bez nutnosti jakéhokoli učení.

 

Autor: Petr Zuleger

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 7376

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Dolores, Tiggy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.