Příběh o kočce "Pátá kočka"

Pondělí, 24. prosinec 2012

Popadla jsem pytel s odpadky a šla s ním na chodbu. Šoupnu ho za dveře, aby toho mého miláčka praštil do očí a nemohl se vymlouvat, že zapomněl. Pak musím rychle nandat kočičákům večeři, musím stihnout začátek filmu. Plán je tedy naprosto jasný.

Proběhnu předsíní, otevřu domovní dveře a pomalu pokládám plný pytel na zem. Nevěřím svým očím. Na rohožce sedí zrzavé kotě a prostě mě sleduje. Není překvapené, vyděšené, neutíká. Prostě sedí a upírá na mě krásná modrá kukadla.

 

„Vidím už kočky všude! Asi jsem přepracovaná!“ zavřu dveře. Zase je ale pomalu otevírám. Kotě tam pořád sedí a kouká. „Copak chceš? Jak ses sem dostal?“ Z nějakého důvodu používám mužský rod. A kotě sedí a kouká. „Co se děje? Kdo to je?“ objeví se kousek ode mě moje drahá polovička.

 

„Dívej!“ zavelím a otevřu dveře dokořán. Kotě sedí a kouká a kouká i moje drahá polovička. Koukáme všichni tři. No, už se přišly podívat i naše kočky.

 

„Kde se tu vzalo?“ položí mi muž otázku a kulí oči. „Tak se ho zeptej, mě to říct nechce,“ suše odpovím.

 

Muž vezme kotě do náruče. Nebrání se, nenadává, zase jen kouká. „Nejspíš někomu došlo, že když máme kočky, tak můžeme mít další. Prostě ho odložil, protože ví, že ho tu nenecháme. Co budeme dělat?“ zbytečně se zeptám. „Dáme mu najíst.“ Úplně logicky odpoví manžel a nese kotě do obýváku. Tam ho pokládá na zem.

 

Kotě ještě chvíli kouká a pak ho zaujme koulodráha. Okamžitě se jde podívat a vyzkoušet kuličku. Moc ho to baví. Jako kdyby tady bylo odjakživa. Vůbec ho nezajímá, že ostatní kočky sedí opodál a syčením naznačují, že tu nemá vůbec co dělat.

 

Film už dávno běží. Plán se naprosto zvrtnul. Jdu pomalu do kuchyně a vyndávám další misku. „Pět koček,“ vydechnu polohlasně. „Pátá kočka!“ slyším z obýváku skoro současně.

 

„No co, zvládáme čtyři, zvládneme jich pět,“ rezolutně a hlasitě rozčísnu nenávistné syčení ostatních koček a hlasité vzdechy manžela. Pak se kotě zadívá na stromek a okamžitě ho zaujmou kouličky. První letí k zemi.

 

„Musíme na veterinu, i když vypadá dobře. Naštěstí o něj bylo postaráno, to je vidět. Máme ho od Ježíška.“ Beru kotě do náruče a snažím se odpoutat jeho pozornost od stromku. Místo filmu pak plánujeme, jak to zatím nikomu nebudeme říkat, protože by si všichni už klepali na čelo. Taky po prozkoumání toho, co je pod ocáskem, vymýšlíme, jaké mu dáme za jméno. Padá několik návrhů a schyluje se díky tomu k hádce. Ostatní kočky se uklidnily a už jen sedí a koukají. Kotě mi usíná v náručí. Mazlím se s ním a broukám mu písničku SMS od Lucky Bílé. Kotěti se líbí. Za chviličku spí opravdu tvrdě.

 

Rodinnou idylku a smíření se s další kočkou protne zvonek u dveří. Kotě se probere, zatímco ostatní kočky se zapomněly leknout. Pokládám ho na zem a jdu otevřít. Za dveřmi je malá holka, taky zrzavá. V duchu si říkám, že zrzkové nosí štěstí a nejspíš to není náhoda. Nebyla.

 

„Nenašli jste tady malé kotě? Zrzavé? Uteklo mi.“ Vychrlí na mě malé lidské stvoření a já zalapám po dechu. Během vteřiny mi hlavou proběhne celý vylhaný román o tom, jak nikoliv, to by se přece nemohlo stát. Kotě? Ne, žádné!

 

Polknu myšlenky i slinu a vykoktám. „Našli. Mysleli jsme, že ho tu někdo odložil.“

 

Jdu do obýváku a beru kotě do náručí. Ještě se naprosto zbytečně zeptám, jestli je to opravdu ono. Holčina bafne kotě do náruče a do kožíšku zaboří obličej. Vyčiní mu, že utíká a je pryč. Stihnu za ní zavolat, aby na něj dávala větší pozor. Zavírám dveře.

 

Mlčky pak dokoukáme film, který vůbec nevnímáme. Jdu udělat čaj. Cestou do kuchyně se podívám na stromek. „Máš smysl pro humor, opravdu!“ polohlasně vynadám stromku, atmosféře, Ježíškovi, mocnosti, prostě tomu, kdo za to může.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 6171

Zpět na výpis

 • jerry de cat zpěvačka

  13.10.2014 16:27:37

  DelyMeow napsal(a):

  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa do muiokle-e-e looooooooooooiiiiuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu co neeew you cat to geeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee e e ece got ftoiujjjjjjjjjjjjjjne hůůůůůůůůůůůůůů. A to bylo všechno a když Jerya odešla s podia a všimla si kotěte hned na ni skočilo a kouslo ji a ze 4 hvězdičkové zpěvačky se stala kočka ale najednou 8-| 8-| :-| 8-} 8-} 8-} 8-} 8-} 8-} 8-} :-O >:) >> :D :D :D :-~ 8-) 8-) :_( :_( :_( :_( a je z ní kočodlak taksi hned změnila přímení na de cat,změnila nehty na drápky,ostřihala a začala nosit řetísky pokaždé 3 Nalíčillase takle:_/ a k tomu modré oční stíny a vypadala takhle:-D

 • hezky pribeh

  09.01.2014 09:36:17

  Monča napsal(a):

  Moc pěkné, líbilo se mi :D

 • Krásný příběh..

  07.01.2013 07:03:30

  Renča z Brna napsal(a):

  ..s dobrým koncem:-)

 • -- bez nadpisu --

  04.01.2013 13:53:43

  Jana napsal(a):

  Moc hezké.;-) ;-)

 • -- bez nadpisu --

  30.12.2012 13:20:48

  Bóbika BaFaNa napsal(a):

  Krásné čtení ;-) .

Celkem záznamů: 9
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.