Zánět kolenního kloubu – když chůze bolí

Čtvrtek, 22. únor 2018

Možná se vám stalo, že vaše kočka náhle ztratila ochotu skákat, její chůze se stala nejistou. Možná má o něco méně apetitu. Rentgen nic neukázal a vy už si nevíte rady, co ji trápí? Zánět kolenního kloubu! Méně známý, ale neméně častý a vážný pohybový problém!

Identifikovat zánět není snadné – nezvládne to ani rentgen

Kolenní kloub lze bezesporu považovat za jeden z nejsložitějších kloubů v těle a také nejkomplikovanější. Ať již genetické vlohy nebo špatné došlápnutí mohou přinést vleklé, nepříjemné a bolestivé problémy. Samotný zánět kolenního kloubu se může projevit jak v mladém, tak i v pozdějším věku. A to bolestivostí na dotek nebo na vámi vyvolaný pohyb (když nožku jemně uchopíte a narovnáte dozadu), ztuhlostí po delším odpočinku (například po ránu), neochotou skákat ze schodů nebo do výšky. Kočka se cítí nejistá, a i když například neprojeví nahlas bolest, kulhá. Častěji než obvykle a mnohdy bez kontaktu s vámi sama od sebe přede. Na rentgenu není obvykle žádná zjevná příčina patrná.

Bakterie, viry nebo srážka

Možností, jak kočka k takovému zánětu přijde, je hned několik. Jednak může být způsobený konkrétním druhem bakterií, které se ke kloubu dostanou například kousnutím při boji. Při tomto typu zánětu jsou pohmatem po stranách kloubu znatelné nepatrné bouličky. Dalším původcem zánětu mohou být viry, přesněji caliciviry. Tyto viry obvykle do těla vstupují „pod rouškou“ onemocnění dýchacích cest, až nakonec doputují do kloubů. Tato varianta je zdánlivě nejlepší možností, neboť odezní sama, časem, bez medikace. Třetí možnost je nejvleklejší a nejzákeřnější – poranění kloubu například nárazem. Chrupavka degenerativně mizí, problém se rozšiřuje na okolní vazy, negativně snižuje kvalitu života, kočka odmítá chodit. Nejčastěji je tento typ onemocnění podporován špatným postavením kloubů, nedostatkem kloubu potřebných minerálů nebo postupujícím věkem.

indoors-3147168_1920.jpg

Čím zánět vyhnat z těla ven?

Protože bolest zánětu kloubu se může táhnout klidně i měsíc, dva nebo tři, je primární snahou při první léčbě nasadit léky proti bolesti, v pokročilých případech například kortikoidy. Dále se léčba podporuje nasazením chondroprotektiv, které pomohou zabránit další degeneraci chrupavky, případně napomohou její obnově. Kromě chondroprotektiv, antirevmatik nebo kortikoidů lze nasadit i léčbu homeopatiky. Důležitým, podpůrným faktorem je dopřát kočce co nejvíce klidu na teplém místě, zabránit prochladnutí například vyhřívanou dečkou. Počítejte však s tím, že jde o léčbu na delší časový úsek.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3027

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Kiara, Tonča

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.