Zánět dělohy u koček. Jak ho včas rozpoznat?

Sobota, 9. listopad 2013

Máte doma kočku středního věku, která není kastrovaná? Zvažujete, že byste kočičku připustili a koťátka si nechali, ale dlouho se rozhodujete? V obou těchto situacích si dejte pozor na zánět dělohy, který může vaši kočičku postihnout. Jaké jsou příznaky, jak často se toto onemocnění u koček vyskytuje a jak se léčí? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Zánět dělohy u kočky. O co se jedná?

Zánět dělohy neboli pyrometra je choroba, která postihuje zejména kočky středního věku, ale můžeme se s ní setkat i u velmi mladých koček. Dříve se uvádělo, že se jedná o bakteriální infekci, dnes se ale vědci přiklánějí k názoru, že zánět dělohy je hormonální abnormalita a bakteriální infekce nutně nemusí toto onemocnění doprovázet. Na tuto chorobu je třeba si dávat pozor zejména po říji, během které nedošlo k oplodnění. První příznaky se vyskytnou zhruba během dvou měsíců po říji.

 

Co kočkám způsobuje zánět dělohy?

Zánět dělohy způsobuje vysoké množství progesteronu, což je hormon, který produkují vaječníky. Příčinou může být i cysta ve výstelce dělohy. Cysty obsahují početně rostoucí sekreční buňky a do dělohy se pak uvolňuje velké množství tekutiny. A bakterie, které pronikly do dělohy vchodem z děložního hrdla, pak způsobují zánět. Kvůli zánětu v děloze přibývá další tekutina. Když je zánětem postižena i výstelka dělohy, nazývá se to endometris. Vzhledem k výše popsanému začne docházet ke zvětšení dělohy, tudíž může dojít k tomu, že se vám kočka zakulatí. Tekutina, která se v děloze hromadí, pak vytéká z vulvy. Můžete tedy pozorovat, že se vaše kočka častěji olizuje, nebo když si někde sedne, zanechává po sobě loužičky, což si snadno můžete splést s tím, že vaše kočka „učůrává“.

 

Příznaky zánětu dělohy u koček:

 • Žluto bílý nebo krvavě zbarvený výtok z pohlavních orgánů
 • Silné olizování (v případě, že děloha je stále otevřena a z dělohy vytéká bílá tekutina)
 • Zvětšení břicha
 • Zvracení
 • Letargie
 • Pití velkého množství tekutin
 • Močení velkého množství moči
 • Horečka
 • Při provedení krevního rozboru bývá zvýšení bílých krvinek a některé kočky mohou být mírně anemické

 

Léčba zánětu (závisí na veterinárním lékaři):

 • Intravenózní podávání tekutin
 • Podávání antibiotik
 • Pokud je děloha otevřena, je možno podávat přípravky podporující děložní stahy a tím vyprázdnění obsahu dělohy (prostaglandiny). Pokud se k léčbě přistoupí včas, je tato léčba velmi nadějná. Prostaglandiny však mohou míz vedlejší účinky: u kočky se může objevit zhoršené dýchání, zvracení, pomočování či pokálení. U některých chovných koček, jejichž stav je nestabilní, jsou vedlejší účinky tak silné, že léčba musí být přerušena.
 • Ve většině případů je preferováno kompletní chirurgické odstranění vaječníků, vejcovodů, dělohy a všech s nimi spojených cév.
 • V zahraničních zdrojích je uváděna i možnost použití homeopatických přípravků v raných fázích onemocnění. Vždy však konzultujte použití homeopatik s vaším veterinářem!

 

Co se může stát, když zánět u kočky včas nerozpoznáme?

Pokud včas zánět neidentifikujete a nezačnete vaši kočku léčit, může se stát, že se děložní hrdlo uzavře. Tekutina tak sice přestane unikat ven, ale v děloze se stále hromadí, čímž se orgán bude nadále zvětšovat a v krajním případě může děloha dokonce prasknout a její obsah se vylije do dutiny břišní, což může mít i smrtelné následky. Je třeba ale říci, že k takto krajnímu případu dochází velmi zřídka. Tělo vaší kočky se bude tento problém snažit eliminovat samo a bude tekutinu odvádět do krevního řečiště. V tomto případě však může u koček dojít k přiotrávení močovými produkty a vaše kočka zahyne na selhání ledvin.

 

Jak zánětu dělohy u kočky předcházet?

Jediné, jak kočku preventivně od zánětu dělohy uchránit, je nechat ji vykastrovat již kolem šestého měsíce věku. Pokud se jedná o chovné plemeno, tak kočku nechat vykastrovat ihned, jak skončí její chovné období.

 

Autor: Andrea Ivaničová

autor článku: Andrea Ivaničová

Počet přečtení tohoto článku: 11900

Zpět na výpis

 • Zrovna tento problém řeším

  17.05.2015 11:01:28

  Astrid napsal(a):

  Pro mě je tento článek právě aktuální.V březnu jsem už Sněženku nestihla dát vykastrovat( mám doma víc koček) a nyní se ukázalo že koťata nebudou(podstoupila utz) nicméně ani po dvou antibiotikových injekcí se její stav nezlepšil(ačkoliv se po nich trochu zmátořila) naopak vše se vrátilo do stejných kolejí. Vůbec nejí,je apatická a vyhledává různé kouty a vnitřek skříní kam by zalezla.Nezvrací a teplotu nemá ale začíná jí dělat velký problém chůze. Třeba s křesla se bála skočit dolů.Neustále pospává a pokud je už vzhůru tak se pořád olizuje tam dole.
  Dnes by měl přijet veterinář tak jsem zvědavá jak to dopadne. Domnívám se že to bude ten zánět ale co když to bude něco jiného, třeba zánět močáku či ledvin? Dá se poznat rozdíl mezi těmito nemocemi? Nemá někdo podobné zkušenosti?

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Bingo, Bubu

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.