Svrab - jak zbavit kočku ušních parazitů?

Středa, 9. září 2009

Správná péče o ouška kočky je stejně důležitá jako péče o chrup či o huňatý kočičí kožíšek. Opět sázíme na prevenci a kočce pravidelně čistíme ouška od nečistot a přebývajícího ušního mazu. Často je to dlouhý a těžký boj, po kterém opouštíme bitevní pole s poškrábanýma rukama. Bohužel na naši kočku číhá nebezpečí v podobě ušního svrabu. Věřte však, že to není nic, co by nezachránila jednoduchá dlouhodobá a vytrvalá léčba.

Jak správně pečovat o kočičí uši

Některým kočkám se uši nešpiní vůbec, jiné si je zase zvládnou vyčistit samy. Pokud máte takovou kočku, jste v ideální situaci. Bohužel většině koček musíme jednou za čas ouško vyčistit. Otřeme přebytečný ušní maz papírovým kapesníčkem nebo vatovou tyčinkou. Čištění uší se týká hlavně stárnoucích koček, kterým musíme s jejich základní péčí pomáhat. Staráme se o jejich srst, aby byla měkká a hebká. Zkracujeme drápky, pravidelně čistíme ouška a kontrolujeme jejich stav.

 

Rozhodně však kočce nečistíme uši do hloubky, to bychom maz do ucha zatlačili a mohli bychom zapříčinit ušní infekci. Na čištění můžeme rovněž použít i speciální roztoky, které seženeme u veterináře nebo v obchodě s chovatelskými potřebami. Ty často obsahují látky, které potlačují zárodky parazitů a působí tak preventivně proti nemocem.

 

Když kočku svědí uši

Kočka si zase škrábe uši, určitě to znáte. Když se jí do uší podíváte, vidíte tmavý zapáchající ušní maz. Vaši kočku ouška svědí, bolí a vy se jich nemůžete skoro ani dotknout. Kočka je schopná si uši rozškrábat až do krve.

 

Kde hledat příčinu? Většinou v roztočích. Ty v uších dělají neplechu a způsobují tak nejčastější onemocnění zevního zvukovodu kočky, a to ušní svrab. Stačí velmi malé množství těchto parazitů, aby uši začaly svědit a vytvořil se právě ten známý tmavý ušní maz, připomínající kávovou sedlinu.

 

Ušní svrab - co teď?

Ušního svrabu se běžným čištěním uší bohužel nezbavíte. Při prvních příznacích nemoci musíte vyhledat pomoc veterináře. Ten vám pro kočku předepíše speciální antiparazitární přípravek. Současná nabídka takových produktů je široká. Nejčastější jsou přípravky, které aplikujeme do kočičích uší. Léčba trvá po dobu nemoci a často i po odeznění příznaků. Je tedy dlouhodobá. Pokud by přežil jen jeden roztoč, stále by hrozilo navrácení nemoci. Dále na roztoče působí i spreje používané proti blechám. Takové spreje stříkáme na zvířecí srst. K dispozici jsou i injekční přípravky. Pokud je nemoc v pokročilé etapě, je nutno podávat kočce určená antibiotika.

 

Hlavně nezapomeňte, že zároveň musíte přeléčit i ostatní zvířata v domácnosti. Svrab se mezi kočkami a psy může rozšířit pouhým setkáním s infikovaným zvířetem. Rozšiřují ho i odlupující se stroupky z uší a ušní maz, ve kterém najdeme roztoče. Touto cestou se svrab přenáší na další zvířata (člověk se nemůže infikovat). Nemoc je daleko častější u koček než u psů. U pejsků bují hlavně ve špatných hygienických podmínkách.

 

Pokud ušní svrab nebude léčen, může vygradovat v hnisavý zánět zvukovodu a posléze postihnout i bubínek či střední ucho zvířete.

 

Autorka: Lucie Kocábková

autor článku: Lucie Kocábková

Počet přečtení tohoto článku: 85413

Zpět na výpis

 • -- bez nadpisu --

  26.01.2018 13:19:15

  Barnabas napsal(a):

  Je to děs. Používáme ušní kapkyhttps://www.benu.cz/antiparazitika-pro-kocky ale asi tady zavítáme k veterináři na injekci :-(

 • injekce

  21.06.2014 18:47:45

  Eva napsal(a):

  Netrapte sebe ani kočku čištěním a dlouhodobou léčbou. Injekce jsou sice rizikové,ale velice účinné. Máte po problému za 3 aplikace.

 • injekce

  14.09.2012 00:23:31

  Lili napsal(a):

  náš malej má taky svrabíka - dnes nám ho doktor dokonce ukázal i pod mikroskopem - no nářez8-| a jelikož kapky za krk ani kapky přímo do uší nepomohly, tak mu dal injekci - stojí 45 Kč a půjde na ní celkem třikrát, tak doufáme, že pomůže - dám vědět;-)

 • injekce

  14.09.2012 00:23:17

  Lili napsal(a):

  náš malej má taky svrabíka - dnes nám ho doktor dokonce ukázal i pod mikroskopem - no nářez8-| a jelikož kapky za krk ani kapky přímo do uší nepomohly, tak mu dal injekci - stojí 45 Kč a půjde na ní celkem třikrát, tak doufáme, že pomůže - dám vědět;-)

 • svrab v uších

  22.08.2012 21:16:47

  Soňa napsal(a):

  Také nás trápí svrab v uších 4 roky léčení a stále nic nezabírá :-( Trpíme oba dva co s tím ? Doktor nám řekl že je to nadměrný mazivo v uších >:)

Celkem záznamů: 10
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Máša, Mušu

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.