Pihy a skvrny na kůži kočky - máte se bát?

Pondělí, 22. únor 2016

Pipi pihovatá byla nezapomenutelným vzorem mnoha slečnám, které se jí chtěly podobat a jak se zdá, je dodnes vzorem i mnohým kočkám. Pihy způsobuje je nahromaděný melanin, kterým se tělo brání intenzívnímu slunečnímu záření. Co to znamená, když se vaší kočce objeví někde piha? Je třeba se bát?

Kočky Sphynx a pigment

Majitelé těchto koček vědí. Když se kočka bez srsti moc dlouho vyhřívá na sluníčku, vyskáčou jí pihy. Ostatně tak, jako lidem. Pihy zase časem mohou zmizet. Ačkoliv se díky absenci chlupů jeví sphynx jako nenáročná, díky tomu, že se její kůže mastí a potí, je potřeba ji asi dvakrát do měsíce vykoupat šamponem s neutrálním pH. Na rozdíl od většiny ostatních koček se sphynx koupou moc rády.

 

Skvrnka sem a skvrnka tam

Skvrnky například okolo čumáčku, uvnitř tlamy na patře nebo kolem očí mohou být obyčejnými pigmentovými skvrnami, jako například pihy a znaménka u lidí. Mohou se objevovat i různě po těle, hlavně u stárnoucích jedinců, tam ale většinou díky srsti nebývají tak patrné a většina majitelů o nich ani neví. Může se jednat o onemocnění lentigo simplex, kterého není třeba se bát, jde zkrátka jen o větší produkci pigmentových skvrn. Kočky bývají k tomuto onemocnění náchylnější než psi. Skvrnky obvykle nic neznamenají, a pokud kočka bez problémů přijímá potravu a na skvrnce nejsou patrné žádné strupy ani krev, o nic vážného se nejedná. Čas od času ale flíčky zkontrolujte, ať máte klid.

 

Kdy se začít bát o svou kočku?

Mnoho majitelů například řeší, že pozorují skvrnku na rohovce či zorničce kočičího oka. Pokud vyloučíte skvrnky vznikající při zákalu a „obláček“ v oku kočky vás znepokojuje, určitě navštivte veterináře. V drtivé většině případů jde však o jizvičku z nějakého dlouho hojeného vřídku nebo škrábance, který jste u kočky třeba ani nezaznamenali. Také na vnitøní stranì uší se mohou objevit světlejší fleky, které tam předtím nebyly. Pokud si je kočka nedrbe a nepozorujete na nich žádné povrchové změny, může se jednat jen o pigmentové zesvětlání. Zároveň se může jednat ale také o svrab (pokud vaše kočka chodí ven) a tak nastane-li se skvrnkou jakákoliv změna, navštivte raději ihned veterináře. Oko odborníka v každém jednotlivém případě přinejmenším uklidní vaše obavy.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4723

Zpět na výpis

  • -- bez nadpisu --

    29.02.2016 11:05:10

    Pavla N. napsal(a):

    Jéé to je naše Kikča na fotce :-)

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.