Kočičí mor

Pátek, 24. duben 2009

Kočičí mor neboli panleukopenie je vážné virové onemocnění postihující trávicí trakt, kostní dřeň i nervový systém koček. Velmi často především u mladých zvířat končí smrtí. Naštěstí je možné mu předcházet očkováním.

Příznaky panleukopenie

Příznaky jsou podobné jako u otravy. Mezi nejvýraznější projevy kočičího moru patří vysoká horečka, zvracení, průjem a velké bolesti břicha. Ve zvracení a průjmu se může objevit krev. Nemocná kočka nemůže přijímat vodu ani potravu, a proto hrozí dehydratace. Pro toto onemocnění je typická poloha, kdy kočka leží u misky s vodou s končetinami skrčenými pod sebou a s hlavou opřenou o bradu. Kočičí mor často doprovází záněty očí nebo dásní, žloutenka, otoky žláz nebo anémie.

 

Koťata, která se nakazila od matky ještě před porodem, hynou bez rozvinutí jakýchkoliv příznaků. Pokud přežijí, trpí zpravidla postižením mozku a jsou tím pádem slepá, mají problémy s pohybovou koordinací a podobně. U dospělých koček nemívá toto onemocnění tak silné příznaky, může se projevovat jen jako nechutenství spojené s průjmem a mírně zvýšenou teplotou. U starých koček se objevují i další projevy, jako jsou křeče nebo svalový třes.

 

Průběh nemoci

Onemocnění se náhle projeví za 2 - 10 dní od nakažení. Virus nejprve pronikne do lymfatického systému, odkud putuje dál do krve. Spolu s krví se dostane do střevního epitelu, kostní dřeně a centrálního nervového systému (mozek a mícha), kde se rozmnožuje. V kostní dřeni se tvoří většina bílých krvinek a po napadení virem kočičího moru jich velké množství odumírá.

 

Léčba a diagnostika

Veterinář diagnostikuje kočičí mor podle příznaků a vyšetřením krve a krevního séra. Poté je nejdůležitější rehydratovat (znovu zavodnit) kočičí organismus, a proto jsou kočkám zaváděny infuze. Injekčně aplikované léky zabraňují dalšímu poškození střevní sliznice. Zvěrolékař také kočce předepíše antibiotika, aby se zamezilo rozvoji infekce v poškozeném trávicím traktu.

 

Prevence a možnosti nákazy

Účinnou prevencí je očkování. Poprvé se koťata očkují na devíti týdnech a podruhé ve třech měsících. Očkování je nutné každé dva až tři roky opakovat. Kočka se může nakazit z výkalů a různých sekretů (např. z moči, slin) již nemocné kočky. Přenašečem je také hmyz sající krev. I z tohoto důvodu je dobré aplikovat přípravky, které hmyz odpuzují. Pokud Vám kočka na kočičí mor zemře, doporučuje se před pořízením nové kočky zachovat alespoň půl roku karanténu.

 

Autorka: Jana Hujerová


autor článku: Jana Hujerová

Počet přečtení tohoto článku: 21089

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.