Jak poznat šedý nebo zelený zákal u kočky

Úterý, 8. březen 2016

Bílé zmléčnění oka u osmáků degu, zarudnutí očí u mopsů a jejich ztráta zraku vlivem nitroočního tlaku, mhouření víček u koček s projevy zarudnutí a výtoku z očí. Toto všechno má jeden společný název a několikero různých příčin vzniku – zákal.

Šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí kočky

Neboli katarakt. Je nejčastější příčinou toho, že kočky oslepnou. Způsoben může být stářím, genetickými predispozicemi, poraněním oka nebo cukrovkou (jako tomu bývá i u zmiňovaných osmáků degu). Lze léčit mastmi a kapkami do očí, dnes již existují i tablety, které se však konkrétně u koček obtížně podávají. Radikálním řešením je pak chirurgické odstranění rohovky, které ale ne vždy může být úspěšné. Léčba může být vleklá a poškození oka je mnohdy nevratné.

 

Zelený zákal u kočky

Zelený zákal - glaukom - je způsoben nadměrným tlakem uvnitř očí. Ten vzniká bohužel často spontánně, a nebo jako průvodní jev jiných onemocnění – například tzv. koèièí rýmy. I jeho léčba může být komplikovaná. Tak jako u šedého zákalu se aplikují kapky a masti, ale v krajním případě lze použít i laserové ošetření. Při vzniku zeleného zákalu je potřeba zasáhnout co nejdříve a okamžitě problém řešit, jinak může dojít k prasknutí rohovky i sítnice a nevratné slepotě, oko je pak třeba operativně zcela odstranit.

 

Oči kočičí mají za zorničkou o vrstvu navíc

Kočky mají jakožto predátoři oči blízko u sebe, aby viděly přímo vpřed, podobně jako lidé. Na rozdíl od lidí však mají o něco málo menší zorné pole a schopnost „vidět ve tmě“ - přesněji řečeno jejich oko má za zorničkou ještě jednu vrstvu navíc, kterou člověk nemá a která odráží zachycené světlo jako zrcadlo. Díky ní dorazí nepatrný paprsek do světločivých receptorů jednou tolik zesílen – kočka vidí a lidé si myslí, že jí svítí oči. Jak tedy u tak komplikované anatomie správně rozpoznat, kdy má kočka problém?

 

Jak se zákal u kočky pozná

Jedná-li se o zelený zákal – a tedy vyšší tlak v oku, který je třeba ihned řešit – poznáte jej tak, že kočka mhouří oči, má zarudlé spojivky, je citlivá na ostřejší světlo, slzí. Můžete pozorovat i jakoby vyboulení oční bulvy (pokročilá fáze).

Šedý zákal naopak jednoznačně poznáte podle zastřené zornice až mléčně bílé barvy. Vidíte-li na očích kočky jemné skvrnky, vypadající jako obláčky, šedavé flíčky, jeden nebo více, jde pravděpodobně o jizvičku z nějakého boje, zranění nebo virovou infekci a i když to momentálně nic hrozivého pro vaši kočku neznamená, raději to sledujte a v případě jakékoliv změny ihned navštivte veterináře. I když se v lékárně dá koupit mnoho preventivních přípravků na proplach a ošetření očí (borová voda, ophtal), v případě zraku není nač čekat! Neboť oči jsou to nejcennější, co máme.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 4491

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.