Encefalitidu jistě znáte, ale klíšťata přenáší i anaplazmozu.

Čtvrtek, 7. červenec 2016

Tak nějak jsme si všichni zvykli, že klíšťata přenášejí encefalitidu a boreliózu. Lidé se mohou nechat očkovat proti encefalitidě, psi proti borelióze. A kočky? Co číhá na ně?

Klíšťata mohou nakazit až 150 druhy nemocí

Čím vlídnější zima, tím více klíšťat do příští letní, klíšťové sezony. Klíšťata bohužel nemají přirozené nepřátele, nikdo se jimi nehodlá živit a tak je jich tak nějak stále víc. O přenosných nemocech na člověka se již namluvilo a napsalo nekonečně mnoho, ale o těch kočičích tolik informací nekoluje. Na teplokrevné tvory jsou klíšťata schopná přenést až 150 nemocí. A jednou z nich je i anaplazmóza.

 

Jak se pozná anaplazmoza?

Anaplazmozu způsobuje bakterie Anaplasma phagocytum, kterou přenášejí klíšťata ve slinách. Zdrojem nemoci jsou především jeleni a srnci, klíště je přenašeč a přenáší bakterii na hostitele, kterými mohou být psi, kočky, koně, nebo také hlodavci a člověk. Přenáší se bodnutím či kousnutím hmyzu, infikováním bakterií otevřenou ranou. Projevy nemoci jsou podobné jako u boreliózy - zvýšená teplota, průjem, pohybové problémy především zadních končetin. Příznaky se mohou objevit již 4-11 dní po infikování a v případě neléčení přechází nemoc do chronického stavu, který se projevuje anorexií a dlouhodobým nechutenstvím, doprovázeným zažívacími problémy. V případě včasné diagnózy antibiotika zabírají již do dvou dní. Důležité je nemoc včas podchytit!

 

Boj proti anaplazmoze, resp. klíšťatům

Nejúčinnějším pomocníkem v boji proti anaplazmoze jsou antiparazitika. Většina na trhu dnes dostupných antiparazitik bohužel řeší usmrcení parazitů a klíšťat po přisátí, to již však může dojít k přenosu nemoci. Ideální jsou prostředky, které zabraňují samotnému přisátí, adaptovaná klíšťata však v každé části republiky reagují na jiné látky antiparazitik. Stojí za vyzkoušení obojky, které pachem odpuzují klíšťata nebo antiparazitní spreje. Většina chovatelů také nechává svá zvířata jednou ročně krevními odběry testovat na přítomnost Anaplasmy v krvi. Boj s parazity je zkrátka nekonečný. Bohužel.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 2576

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.