Cukrovka u kočky už není vzácností

Pondělí, 4. srpen 2014

Cukrovka neboli diabetes mellitus, se v současné době řadí k nejčastějším nemocem psů i koček. Je způsobena nedostatkem inzulínu, ať už relativním, nebo absolutním. Má vzrůstající tendenci. Odhaduje se, že výskyt cukrovky u koček v celosvětovém měřítku je 1:100, přičemž kočky s největším předpokladem vzniku nemoci jsou barmské. Cukrovka se častěji vyskytuje u kocourů než u koček, vliv kastrace není prokázán. Nemoc se poprvé projevuje okolo desátého roku života.

Charakteristika cukrovky u koček

Charakteristika nemoci je velmi podobná jako u lidí. Diabetes typu 1 je charakterizován především absolutní nepřítomností vylučování inzulínu. Vyskytuje se přibližně u poloviny diabetických koček (častěji se vyskytuje u psů). Těmto kočkám je nutné doživotně podávat inzulín. Příčinou vzniku může být kromě genetického předpokladu také bakteriální a virová nákaza, intoxikace nebo permanentní stresové situace.

Diabetes typu 2 může být vyvolán odolností vůči inzulínu, který je produkován dostatečně, případně poruchou funkce β buněk (v krajním případě jejich kombinací). Výstupem je potom poměrný nedostatek inzulínu nebo neadekvátní reakce na něj. Tento typ není tak častý u psů a je mnohem běžnější u koček, především u těch, které trpí nadváhou.

Transientní cukrovka se vyskytuje u koček a vyznačuje se především tím, že se u kočky může projevit tzv. subklinický diabetes rozvíjející se při určité léčbě, nebo při společně se vyskytujícím konkurenčním onemocnění. Přibližně u pěti takto nakažených koček může nemoc v průběhu 4 až 6 týdnů vymizet po vhodné léčbě inzulínem.

 

Příznaky cukrovky u koček

Mezi prvními příznaky se objevuje žíznivost a následné zvýšené močení. Dále můžeme sledovat hubnutí kočky, a to i přes nadměrný příjem potravy. Následně kočka úplně ztrácí chuť k jídlu, začíná být letargická. Později se u kočky projevuje žloutenka. V dalším stádiu dochází k postižení periferních nervů a pohybových problémů se zcela charakteristickým postojem. Pokud se cukrovka neléčí, může po několika týdnech až měsících dojít k tomu, že kočka upadne do komatu a umře.

 

Jak léčit cukrovku u kočky

Pokud jde o jedince s nadváhou, dá se cukrovka částečně kontrolovat alespoň na nějakou dobu snížením tělesné hmotnosti. U dalších koček se léčba může provést pomocí udržování vhodné hmotnosti v kombinaci s hypoglykemickými léky (podporují snížení hladiny cukru v krvi). Nicméně je třeba počítat s tím, že u většiny koček se musí dříve či později přistoupit k podávání inzulínu.

Pokud není možné podávat kočce léky, bude patrně nutné přestoupit rovnou k injekčnímu podávání inzulínu, který není možné podávat tabletami, protože jako bílkovina by byl stráven žaludečními šťávami. Pro kočku není podávání inzulínu nijak bolestivé, jen počítejte s tím, že než si osvojíte techniku podávání inzulínu, budete zřejmě muset denně navštěvovat veterináře.

Budoucnost koček s cukrovkou

Jako majitel kočky s cukrovkou budete muset pravidelně hlídat tělesnou hmotnost kočky a její příjem tekutin. Budete také muset docházet na častá veterinární vyšetření. Dobrá zpráva na závěr – většinu koček trpících cukrovkou lze dobře léčit a v případě, že věnujete své kočce dostatek času a finance na léčbu, zajistíte jí šťastný a celkem bezproblémový život.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 8563

Zpět na výpis

 • foto

  06.08.2014 10:37:30

  tomkatze napsal(a):

  jeee, jak mile, nas Lucky na fotografii :D

 • cukrovka

  05.08.2014 13:55:30

  Renča napsal(a):

  Vyskytla se u kocourka,kterého jsem odchytla venku.Zřejmě z dobrého jídla.Píchám inzulín dvkrát denně.Kocourek žije normálně a je naprosto štastný.Nejlepší je inzulinové péro.

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Dnes má svátek  Dolores, Tiggy

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.