Co byste měli vědět o onemocnění jater u koček

Čtvrtek, 20. říjen 2016

Existuje několik společných jmenovatelů, které signalizují zdravotní problém související s onemocněním jater. Pojďme si představit nejčastější z nich, a zároveň si nastínit, jak probíhá léčba.

I když jste se možná v životě dočkali toho, že vám někdo řekl, že jste „játro“ (a nebylo to myšleno zrovna jako lichotka), jsou játra velmi důležitým orgánem těla nejen lidí, ale také koček.

Jedním z příznaků nesprávné funkce jater je žloutenka, kterou sami odhalíte i jako laik podle žlutého zabarvení tkání, které je dobře patrné třeba v očním bělmu, dásních, nebo na kůži vnitřní strany uší. Veterináři pomůže v prvotní diagnóze také pohmatové vyšetření oblasti břicha. Běžně nejsou kočičí játra prakticky cítit, protože stěží vyčnívají zpod posledních žeber. Nejpodstatnějším signálem značícím poruchu jater je špatná chuť k jídlu, případně zvracení. Protože se však jedná o společného jmenovatele více potíží, je na místě krevní vyšetření. Pokud se z jeho výsledků dá vyčíst zvýšené množství jaterních enzymů, stoupá pravděpodobnost špatné funkce jater. Pro bližší specifikaci problému následuje biopsie či ultrazvuk.


Velká nadváha je u kočky problém

Lipidóza jater - jedná se o patologické ztučnění jater. Nejčastěji se pozná podle toho, že kočka s velkou nadváhou náhle přestane jíst. Tělo na tuto situaci reaguje tím, že rozkládá tuk v těle kočky za účelem získání energie, který však především ucpává játra. Léčba ztučněných jater vede skrze jídlo. Kočky však při této nemoci trpí nechutenství, takže nezřídka je třeba krmit ji pomocí injekcí nebo speciální sondou.

 

Co pomůže vaší kočce na zánět jater?

Další společnou nemocí je hepatitida (zánět jater). Ta se lehce pozná podle vzorku biopsie, který vykáže velké množství buněk bojujících s infekcí v játrech, takže je na místě začít užívat antibiotika. Pokud výsledky ukážou velké množství zánětlivých buněk, jedná o tzv. zánětlivou hepatitidu. Pak jsou předepsány protizánětlivé léky.

 

Rakovina jater

K této nemoci bohužel nedochází u koček zřídka. Někdy se rakovina objeví v játrech, jindy se do nich rozvine z dalších oblastí těla. Léčba je otázkou typu rakoviny. Při zasažení malé části jater ji lze odstranit. Při větší části lze podstoupit chemoterapii.


Chemie potvrdí, zda byla léčba úspěšná

Protože játra koček jsou velmi citlivá, dokážou poměrně rychle reagovat na jakékoli změny stavu jater v závislosti na léčbě. Proto pomocí chemických rozborů můžeme sledovat reakci organismu kočky na léčbu, a směrovat ji správnou cestou. Dobrým znamením vždy je, když kočka začne jíst, v tu chvíli se játra začínají vracet k normálu.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 4190

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.