Bezbariérový přístup pro kočku

Sobota, 17. září 2016

Nejen děti o prázdninách mohou utrpět zranění při neuváženém pobíhání přes cestu. Svobodomyslné kočky obvykle nemají moc času se rozhlížet a někdy na to bohužel doplatí. I když se to nestává příliš často, i z vaší kočky může být vozíčkář.

Sportem ku zdraví

V jednom případě z milionu se kočka již narodí bez pohyblivosti zadních nohou nebo například s nedovyvinutými předními končetinami. Druhým – častějším důvodem – je pak nehoda během života, v naprosté drtivé většině případů způsobené srážkou s autem. Pokud kočka tento karambol vůbec přežije, může se snadno stát, že zůstane upoutána na vozík.

 

Kočka není pes

Vozíčky pro psy a kočky se samozřejmě v mnoha ohledech liší. Konstrukcí, lehkostí, provedením. Kočky jsou pružnější a hbitější než psi (dáno jejich flexibilním upevněním vazů) a tak jim také často trvá, než si na jednostranný pohyb na vozíku zvyknou. Také potřebují co nejlehčí konstrukci, aby jim nepřekážela a nezpůsobovala otlaky i při střemhlavém rozeběhnutí. Liší se také postroji – jelikož kočky na sobě nesnesou tolik omotávek jako třeba psi, ale nároky na bezpečnost a soudržnost jsou stejné.

„Za posledních šest let jsme vyráběli asi čtyři vozíčky pro kočky. Stává se to opravdu výjimečně. Vozíčky jsou menší, lehčí, vzdušnější… Avšak cenově srovnatelné s těmi psími,“ říká zakladatelka jedinečné firmy na výrobu vozíčků pro zvířata u nás v ČR, Kristýna Dvořáková. Zabývají se výrobou fundovaných vozíčků již několik let, spolupracují se slovenskými odborníky.

Invalidní vozík pro kočky

 

Výhody a nevýhody života na kolečkách

Nápad vyrobit vozíček pro zvířata vznikl původně v Americe. Česká firma Invalidní vozíky pro psy a kočky Monty se výrobou zabývá již od roku 2010. Za tu dobu nasbírali mnoho zkušeností, poznatků a spokojených klientů nejen v Česku, ale i v zahraničí. Výroba vozíčků je vlastně pro ně spíše takovým koníčkem, proto si mohou dovolit nasadit ceny nižší, než obvyklí výrobci. „Víme, že samotná léčba postiženého zvířátka přijde majitele na nemalou částku, nepotřebujeme rýžovat na cizím neštěstí,“ říká Kristýna. Vozíček pro kočku tak pořídíte do 5000,- Kč. A většina koček se s ním nakonec sžije – pohyb je pro zvíře základní a prvořadá věc přežití, a jakmile pochopí, že mohou běžet s větrem o závod, zakouří se jim od koleček – a jsou pryč. Důležité je dát zvířeti šanci na spokojený život a neházet flintu do žita!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1441

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.