VIDEO: Základy výcviku kočky pomocí klikru

Pátek, 26. červen 2015

V okruhu majitelů koček jsou tato zvířata dost často považována za jednoduše netrénovatelná. Nicméně i přes toto tvrzení se našlo několik hrdých majitelů, kteří dokážou své kočky bez problémů trénovat, přičemž systém tréninku je jednoduchý a velmi příjemný. Jedná se o metodu výcviku pomocí klikru.

Tato metoda je řadě z vás možná známá, protože se s její pomocí trénují s úspěchem nejen kočky, ale také další zvířata, s velkým úspěchem třeba psi. Princip je velmi prostý - využíváte  při něm přirozenou potřebu kočky opakovat činnost, která měla pozitivní důsledek (v průběhu tréninku se jedná hlavně o odměnu plynoucí z požadované činnosti).

 

Samotný klikr používaný při tréninku je zařízení s kovovým páskem umožňujícím vyvození cvaknutí ­- zvuku zcela specifického v prostředí kočky. Zatímco váš hlas bude kočka poslouchat zřejmě v průběhu celého výcviku, cvaknutí se ozve jen v okamžiku provádění požadovaného chování. Po cvaknutí ihned následuje odměna. Tento proces se pak vštípí kočce do hlavy s tím, že právě ten bude mít tendenci opakovat.

 

Trénink kočky pomocí klikru bude jistě vyžadovat vaši trpělivost. Než se do samotného tréninku pustíte, lze doporučit shlédnout několik příkladů cvičení kočky pomocí klikru na internetu nebo některý z mnoha článků na toto téma dostupných na webu.

 

Stanovte si předem cíl cvičení s klikrem, rozhodněte se, které chování chcete podpořit, nebo naopak odstranit. Kočku můžete také naučit pár jednoduchých triků.

 

Úplně prvním krokem bude, aby si vaše kočka zvykla na zvuk klikru. Některé kočky si na zvuk zvyknou prakticky okamžitě. Jakmile kočka zvuk zaregistruje, okamžitě tuto reakci odměňte kouskem oblíbeného pamlsku. Jakmile vaše kočka začne ochotně reagovat na zvuk klikru, jste připraveni na další krok.

 

Asi nejjednodušší cvik je naučit kočku přijít na zvuk cvaknutí. Pokud má vaše kotě nebo dospělá kočka problémy s cestováním, lze ji pomocí klikru přimět nastoupit do cestovního boxu. Jakmile se naučí vaše kočka spolupracovat s klikrem, můžete jej následně použít pro učení veškerých potřebných pokynů.

 

Při výcviku pomocí klikru je vhodné dodržovat následující doporučení:

 • Klikněte na klikr vždy v průběhu požadovaného chování, ne po jeho dokončení. U tohoto tréninku je správné načasování velmi nutné. Při špatném načasování může kočka ukončit chování ve špatnou chvíli.
 • Pro začátek si zvolte nějaký snadný cvik, u kterého je pravděpodobné, že jej kočka provede sama od sebe (usednutí, dotknutí se packou nosu apod.)
 • Během cviku použijte klikr pouze jednou, násobné užití zvuku během jednoho cviku může být pro kočku matoucí
 • Snažte se, aby trénink kočky pomocí klikru byl krátký.
 • U koček je vhodné se zaměřit na cviky, které nalákají kočku do různých poloh. Nikdy však kočku do polohy netlačte, ani ji do požadované polohy nepřesouvejte. Pohyby kočky musí být vždy dobrovolné – i kdyby náhodné. Postupně se tyto jednotlivé fáze spojí do jednoho celého cviku.
 • Zpočátku odměňujte jakýkoli krok směrem k vámi vytyčenému cíli, postupně formujte chování tím, že cíle zvětšíte. Pokud učíte kočku nastoupit do cestovního boxu, nejprve odměníte sebemenší krok směrem k němu, poté odměníte přistoupení k boxu, a na závěr budete odměňovat až samotné nastoupení do něj.
 • Nikdy kočku netrestejte za špatné chování. Orientujte svou kočku na dobré chování pomocí odměn. Místo trestání kočky za poškrábaný nábytek ji spíše odměňte za používání škrabadla.
autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 8710

Zpět na výpis

 • Přednáška

  16.03.2016 19:22:53

 • Přivolání kočky

  14.03.2016 19:35:56

  Dana Bednářová napsal(a):

  Moje kočička Sára reaguje na zpívání, když chci aby přišla nebo od někud vylezla začnu zpívat a okamžitě se ukáže a chce se i mazlit, obvykle mi při tom skočí na klín.

 • Jak

  27.01.2016 11:19:00

  Ivca napsal(a):

  To se řekne netrestat, ale jak mám kocoura odnaučit skákat na kuchyňskou linku a sežrat vše co tam najde? Moc dobře ví, že to nesmí, ale jakmile se vzdálím potichu si tam vyskočí.>:-(

 • -- bez nadpisu --

  22.01.2016 11:07:30

  Bábina napsal(a):

  Renča má pravdu.Chce to zpočátku trpělivost.Ale jen řeknu trochu hlasitěji jméno,své kočky a ví,že to nesmí.A za několikrát si to pamatuje.A nenám žádný problém z tím,že by mi dělala naschály.Občas sice ulítne,ale přiznám se,že to já taky.Říká se jaký pán,takový krám.Kočky nejsou psi ,aby šli na příkaz,ale dělají to co jim dovolíme.

 • klikr

  18.01.2016 17:17:01

  Renča napsal(a):

  Já myslím, že to jde i bez něj. Jasný povel a odměna. Takhle už mě poslouchají kočiny normálně, jen to déle trvá, asi než u psa.

Celkem záznamů: 5
|< << >> >|

Dnes má svátek  Máša, Mušu

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.