Jak vycvičit kočku?

Pátek, 16. březen 2018

Že se kočka nedá vycvičit? A kde jste to slyšeli? Jde to, rychle a většinou celkem snadno.

Kočičí IQ

Již skutečnost, že se kočka obvykle úspěšně a bez větších problémů naučí chodit na kočičí toaletu, svědčí o její značné inteligenci. Nepodceňujte svou kočku. Přestože existují žebříčky psí inteligence, na tu kočičí se nikdo zatím intenzivněji nezaměřil. Nejspíš to bude tím, že kočičí inteligence se zdaleka nedá poměřovat tabulkami! Kočky jsou prostě nejchytřejší domácí mazlíčci a svou pronikavou chytrost pouze rafinovaně maskují nenápadným olizováním pacek a následným umýváním fousků. Nenechte se vysmát!

S pomůckami to jde lépe

Pokud chcete podpořit motivaci vaší kočky, aby se rozhodla věnovat vám čas a začít dělat to, co po ní chcete, měli byste zvolit vhodný motivátor. Většina koček obvykle s nadšením spolupracuje za párkové dobrotky a následuje „target“ ve formě oblíbené hračky. Není nic jednoduššího, než vzít například ukazovátko s peřím na konci a vést jej po podlaze přesně tak, jak potřebujete kočku navést.

shutterstock_500139856.jpg

Jako kočky a psi

V této fázi výcviku je nutno postupovat jako s průměrně inteligentním psem. Správné a žádoucí chování odměníme dobrotkou (i kočky mohou spolupracovat na klikr) a opakujeme spolu s používáním gest nebo názvů činností, dokud si kočka povel nezafixuje a nespojí. I tady platí, podobně jako u psů, že nejučenlivější jsou samozřejmě kočky v ranějším věku, s postupujícím věkem jsou zkrátka příliš pohodlné snížit se na úroveň cvičeného psa. Naváděním za targetem lze kočku snadno naučit dotek nosu na požadovaná místa, dokonce chůzi u nohy, slalom mezi nohami, panáčkování a podobně. Díky kočičí pružnosti a vynalézavosti lze vymyslet i spoustu povelů, které by u psů například nebyly až tak dobře proveditelné a pokud kočce ukážete, že má používat svůj mozek a sama přijít s nabídkou nějakého chování, otevře se vám nový svět naprosto geniální kočičí mysli!

Od kočky ke včele

Kolem nás existuje spousta kvalitních odborníků, kteří se rozhodli výcviku nejrůznějších zvířat zasvětit celý život. Dokonce o tom úspěšně píší knihy, většinou zatím tedy na téma psů. Nicméně je prokázáno, že pozitivní metodou klikr-odměny lze vycvičit opravdu kdejaké zvíře, od rybičky v akváriu, přes králíka nebo lachtana, dokonce po včelu! Odměňováním sladkými kapkami nektaru jeden nadšenec naučil včelu dostrkat balonek do miniaturního otvoru. Těmito postupy a komunikací s divokými zvířaty se zabývají především v pražské zoo. Ve světle jednoduchosti výcviku včely musí být vaše kočka s trochou snahy hvězdou tréninku! Tak žádný ostych a pusťte se do toho!

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 3907

Zpět na výpis

  • Můj chytrý Lexík

    03.06.2018 18:00:59

    Veri Kočičková napsal(a):

    Můj kocourek umí cca 15 triků, skákat agility a jezdit na skateboardu...:D

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Bingo, Bubu

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.