Jak vychovávat kočky

Sobota, 23. březen 2013

Kočka je známá hlavně tím, že má svoji hlavu a nelze ji vychovat jako psa. Ovšem je potřeba ji jisté návyky naučit, aby soužití s ní bylo bezproblémové. Kočka je schopná se naučit poměrně dost věcí. Nejlépe se vychovává od kotěte, ale i dospělou kočku lze naučit spoustě věcem.

Máme kotě

Malé kotě je velmi živé a uhlídat ho dá docela práci. Ale právě v tomto kočičím věku můžeme změnit a nastavit spoustu věcí. Je ovšem nezbytná důslednost.

Kotě si dost často hraje, je hodně aktivní. Trénuje si tak lovecké dovednosti, které má v genech. V zápalu hry pak má tendenci škrábat a okusovat místa a věci, které nesmí. Co se týká kytek, je dobré z jeho dosahu odstranit všechny, které jsou jedovaté. Protože ať budete dělat, co chcete, nejspíš si i tak najde chvilku, aby si alespoň kousek ochutnalo.

Kočka by měla mít od samého začátku škrabadlo. Pokud zjistíte, že škrábe nábytek, vezměte ho, přiložte packy ke škrabadlu a ukažte, že toto je to místo, kde může tuhle potřebu vykonávat.

Hygienické návyky zpravidla nejsou u kočky problém. Zcela postačí, když ukážete místo, kde se může vyprazdňovat. V naprosté většině kočka bez problémů svůj záchod používá hned. Pokud tomu tak není, ihned po vykonané potřebě ji na záchod odneste a ukažte, že chodit musí sem. Nebude trvat dlouho a kočka se naučí WC používat.

Nikdy se neuchylujte k tělesným trestům. Nic tím nevyřešíte, situace se jen zhorší. Stačí rázné ne, nebo zvýšený hlas. Je dobré mít po ruce vodu v rozprašovači a trochu na ni stříknout, když dělá to, co nesmí. Vadí jí i zvuk novin. Mírné plácnutí novinami také zcela postačí.

 

Když kočka čůrá, kam nemá

Bohužel, stává se, že i když je kočka naučená na kočičí WC, začne v tomto směru zlobit. Je nutné pak hledat příčinu, protože vždy se jedná buď o problém zdravotní, nebo psychický.

Kočka reaguje na spoustu podnětů a právě nečistotností začne poukazovat na to, že se jí něco nelíbí. Může to být žárlivost na nového člena rodiny, nechuť se smířit s častou samotou, ale i reakce na jiné stelivo nebo záchod jako takový.

Může se ale jednat i o zdravotní problém. Kočka si spojuje bolesti právě se záchodem při vyprazdňování a začne tedy potřebu vykonávat jinde. Je proto nutné nejprve zjistit, zda je zdravá a pokud veterinář vyloučí nemoc, je potřeba najít příčinu jinde. Existují i zvířecí psychologové, kteří jsou schopni vám poradit, jak v dané situaci reagovat. Ale i trpělivý majitel může své zvíře znovu dostat do psychické pohody.

Dalším problémem může být značkování, což se vyskytuje hlavně u kocourů, kteří si močí značkují své teritorium. Pak je nutná včasná kastrace. Pokud máte kocoura plemenného, je potřeba ho to odnaučit. Kocour je pak schopen značkování vypustit zcela nebo si značkuje jen své WC, které by ale mělo být v takovém případě kryté.

 

Kočku nenaučíte to, co lze naučit psa, i když některé psí kousky je schopná se naučit. Je to ale velmi inteligentní zvíře, které poměrně brzy pochopí, co po ní chcete. Potřeba je pak jen důslednost a pochopení. Hlavně tehdy, když k nějakým prohřeškům dojde.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 16899

Zpět na výpis

 • Re:

  02.07.2013 16:51:47

  Martin napsal(a):

  Myslím, že ano, ale mnohem snažší je jí naučit "zlozvykům". Martin 8-} >:) ;-)
  kikinka48 (24.06.2013 17:46:28) napsal: lze vychvat i kočku starší zež 1 rok ?:-O

 • -- bez nadpisu --

  24.06.2013 17:46:28

  kikinka48 napsal(a):

  lze vychvat i kočku starší zež 1 rok ?:-O

Celkem záznamů: 2
|< << >> >|

Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.