Jak naučit koťátko na škrabadlo

Pondělí, 12. duben 2010

Pokud domů přineseme kotě, je v první řadě nutné, naučit ho vyprazdňovat se na bedýnce a také škrábat drápky na škrabadle. Není to až tak těžké. Některé kotě to pochopí rychle, některému se ale nebude chtít vzdávat požitku z drápání třeba sedací soupravy. Chce to prostě trpělivost a hodně se svému chlupatému miláčkovi věnovat.

 

Zažité návyky kočky

Některá koťata tohle ani učit nemusíte. Jsou už naučená od kočky nebo od původního chovatele. Pokud si tedy chcete kotě domů přinést, mělo by být škrabadlo již zakoupené. Pokud si berete třeba již dospělou kočku z útulku nebo z venku, ani tady není pozdě. Kočky jsou velmi chápavé, a pokud se jim budete věnovat, celkem rychle se spoustu věcí naučí. Kočky navíc velmi rády šplhají, proto jim bude taková hračka i hodně vyhovovat.

 

Typy škrabadel pro kočky

Na našem trhu je velký výběr škrabadel. Můžete se tedy zařídit nejen podle potřeb vašeho miláčka, ale také podle toho, jak velký prostor je v domácnosti k dispozici.

Je nutné mít na paměti, že kočky škrábou nejraději ve stoje. Je tedy nutné myslet i na velikost kočky, která může v některých případech být docela značná.

Můžete zakoupit škrabadlo pouze na škrábání, čili velmi jednoduchý typ, nebo takové, na kterém může kočka i odpočívat. Kočka milují výšky, proto bude vděčná za škrabadlo spíše vyšší, ze kterého bude mít dobrý přehled.

Poslední dobou jsou velmi moderní škrabací stromy, které v bytě působí navíc i dekorativně. I tady je velký výběr a firmy, které takové stromy nabízejí, jsou dokonce schopné se řídit přímo vašimi potřebami.

 

Jak si vyrobit škrabadlo pro kočku doma

Přestože je pro většinu chovatelů lehčí škrabadlo přímo zakoupit v obchodě, lze si ho i vyrobit doma. Fantazii se meze v tomto případě nekladou. Škrabadlo můžete vyrobit nejen podle předlohy, kterou naleznete například na internetu, ale také podle vlastního rozhodnutí. Potřeba je zde hlavně šikovnost a nutnost myslet na bezpečí kočky. Vyčnívající šrouby nebo hřebíky by mohly kočku ošklivě poranit.

 

Trpělivost růže přináší

Pokud máte doma škrabadlo a kočka si přesto škrábe drápky o nábytek, okamžitě ji okřikněte. Je nutné k zákazům používat vždy stejné slovo. Například ne nebo nesmíš.

 

Škrabadlo můžete postříkat buď kozlíkem lékařským, který kočkám velmi voní a láká je. Nebo šantou kočičí, která je k dostání i ve spreji.

Škrabadlo pro kočku

Uvidíte-li, jak si vaše kočka zrovna škrábe drápky o nábytek, vezměte ji a přiložte tlapky ke škrabadlu. To je také způsob, jak rychle pochopí, že drápky se škrábou pouze zde. Kočku za prohřešky nemlaťte, násilím stejně nic neurychlíte, naopak. Kočka se bude pak bát škrábat drápky kdekoliv.

 

Myslete také na to, že i když si kočka pravidelně drápky škrábe, je nutná kontrola. Pokud zjistíte, že jsou drápky dlouhé, je nutné je čas od času zastřihávat. Dlouhé drápky jí totiž způsobují nepříjemnosti někdy dokonce bolesti.

 

Autorka: Naďa Kučerová

autor článku: Naďa Kučerová

Počet přečtení tohoto článku: 17262

Zpět na výpis

 • Šktabadlo

  02.07.2013 11:51:40

  Bábina napsal(a):

  Natty,mojí kočičce, už je asi 8 let.Nevím to úplně přesně,protože to je nalezenec,nebo spíše vyhozenec.Ale škrabadla jsou pro ní podivná věc,kterou nemusí.Ale zato polstrovaný nábytek,to si drápne ráda.A dávala jsem šantu,kozlíkové kapky a kdo co poradil.Dostala i špalek na škrábání od známého,kteý má kočky dvě a ty špalek milují.Sedí na měm,skáče a dělá komedie,ale neškrábne.Jen jedno křeslo,které už stačila vyřadit,to miluje a škrábe bez upozornění.Tak je její.

 • -- bez nadpisu --

  09.03.2012 22:13:40

  ~~~ napsal(a):

  Naše kočky mají sice škrabadlo, ale ve sktečnosti to vlastěn moc ani škrabadlo není...;-) Naše kočičky jsou venku, takže na škrábání používají stromy nebo nějaké jiné dřevo. Od léta mají i domeček, který stojí vedle domu pod střechou, dole se pod ním můžou kočičky schovat, potom má domeček ještě dvě ptra a nahoře je přibitý koberec na škrábání. Kočky tam sice moc heškrábou, ale časo sedí nahoře na škrabadle a pozorují okolí, nebo jim tam někdy dáváme jídlo. Potom jsou vedle ještě dvě plošinky, kudy kočky nejčastěji lezou nahoru. Taky jsou tam ze strany připevněné různé hračky, ale teď si s nima kočky moc nehrají. Spíš v létě, to jsou naše kočky víc hravější :-D :-D
  Taky mají naše kočky venku asi dvě boudičky.

  http://www.miciny.cz/profily/fotografie/94370/115252/749628/ #gallery-photo-detail-h1

  Tady je domeček, ještě bez vedlejší přístavby
  http://www.miciny.cz/profily/fotografie/93669/111481/775669/ #gallery-photo-detail-h1

 • Kočičí máma

  17.01.2012 15:31:53

  Starshine napsal(a):

  Já si ji vzala domů ještě jako zhruba 2 týdenní kotě (malé děcka ji chtěly hodit do řeky) a bere mě jako svoji mámu. Celkem věrohodně napodobuji kočičí syčení :) Takže kdykoliv udělá něco co nesmí, stačí zasyčet a hned ví, že to neměla dělat. A na škrabadlo jsem ji "naučila" celkem snadno - to moje (teď už 3 leté) zlatíčko napodobuje skoro všechno, co dělám. Takže stačilo "zaškrábat" na škrabadle a to malý pískle bylo hned hrr zkusit to taky :)

 • Šanta kočičí

  22.06.2010 18:06:32

  Listicka napsal(a):

  My jsme na škrabadlo dali jen špetku šanty kočičí a už po něm šli (to můžete vidět na Napoleona profilu na videu). Ten si ho oblíbil nejvíc a pak už z toho škrabadla cítili kočky Napoleonův pach tak tam moc nechodí, ale když opravdu potřebují zbrousit, tak si tam jdou.;-D

Celkem záznamů: 4
|< << >> >|

Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.