Kočičí řeč - co znamená, když kočka přede?

Sobota, 11. červenec 2009

I když kočka neumí mluvit, většina majitelů ví, jak jsou kočky upovídaní tvorové. Jejich slovník je sice omezenější než ten lidský, ale zato ho umí výborně používat.

Tvorba zvuků

Kočky k tvoření zvuků používají stejně jako lidé hrtan, ale na rozdíl od nás neumí tvarovat hlásky pomocí špičky jazyka. Kočka umí vyslovit až šestnáct samohlásek. Hlasový projev koček by se dal rozdělit do tří skupin. První soubor zvuků kočka vydává se zavřenou tlamou a ozývá se mručení. Do druhé skupiny patří zvuky tvořené s otevřenou tlamou, která se postupně přivírá - vznikají tak vokály. Poslední skupina zvuků je nářek, který je tvořen s úplně otevřenými ústy.

 

Mručení kočky

Pokud se jedná o tichý až mazlivý zvuk, kočka tak vyjadřuje své sympatie k člověku nebo jinému zvířeti.

 

Pokud kočka začne vydávat divoký mručivý zvuk, který se podobá vrčení, jedná se o projev silného strachu nebo hněvu. Kočka Vám tímto způsobem sděluje: „Nech mě na pokoji." Když její varování neuposlechnete, pravděpodobně na Vás zaútočí.

 

Syčení a prskání

Tyto dva hlasové projevy mají stejný účel: zahnat a vyděsit nepřítele. Je to varovný signál, ale k útoku se většinou neschyluje.

 

Mňoukání

Koťata začínají mňoukat velice brzy po narození, protože se tímto způsobem dorozumívají se svou matkou. Jinak ho ale kočky používají především pro komunikaci s člověkem, pouze výjimečně se mňoukáním dorozumívají mezi sebou.

 

Úplné zamňoukání s normální výškou i hlasitostí kočky používají pro sdělení něčeho pro ně důležitého. Dalo by se říct, že Vám něco vyprávějí. Tímto zvukem také mohou vyjadřovat radost ze setkání.

 

Krátkým a ledabylým mňouknutím kočky ukončují komunikaci a většinou bývá následováno odchodem.

 

Drobné a veselé mňoukání kočka používá při činnostech, které jí dělají radost. Například při hře, při pronásledování drobné kořisti nebo třeba při pozorování poletujícího hmyzu.

 

Kočičí nářek

Tento zvuk má stejný význam jako lidský pláč - kočka pomocí něj vyjadřuje bolest nebo smutek. Pokud kočka vydá krátký pronikavý skřek, pravděpodobně ji něco zabolelo (například jí někdo šlápl na nohu) nebo je v nesnázích.

 

Proč kočka přede

Předení je nejčastěji výrazem spokojenosti při hlazení, vyhřívání na sluníčku, při očekávání potravy a podobně. Kočka však může příst, i když je zraněná nebo nemocná. Koťata předení používají, aby dala matce najevo, že jsou v pořádku. Kočičí matka přede, aby uklidnila svá koťata. O vzniku předení existuje několik teorií. Jednou z nich je, že vzniká vibrováním nepravých hlasivek, které jsou uloženy v hrtanu za pravými hlasivkami.

 

Každá kočka má svou vlastní „slovní zásobu", a proto není možné sestavit univerzální slovník kočičí řeči. Navíc jejich hlasové projevy i přes určitou podobnost většinou znamenají něco jiného než u lidí a u psů. Pokud chcete správně porozumět své kočce, je potřeba jí věnovat hodně času a pozorně sledovat, co se nám pomocí své řeči snaží sdělit.

 

Autorka: Jana Hujerová

autor článku: Jana Hujerová

Počet přečtení tohoto článku: 47353

Zpět na výpis

 • Moje Natty

  20.12.2013 19:31:03

  Bábina napsal(a):

  Je pěkně ukecaná kočička.Pořád mi něco nutně musí sdělit.Jen nesnáší,když telefonuji.Začne mňoukat jako divá a tak nahlas,že druhá strana slyší jí a ne mně.Když telefom položím,okamžite mi musí "říct",že je spokojená.Začne vrnět a lísat se.

 • Naše kočička...

  20.12.2013 00:54:21

  Renča z Brna napsal(a):

  ...zásadně "držkuje", když midlouho trvá příprava jejího krmení. Celej páníček....;-) Ale vážně, Mičulka je můj mazílek, zlatíčko a její "povídání" teď pro mě bude snad srozumitelnější.

 • kuky

  31.03.2013 10:56:57

  Elena napsal(a):

  Děkuji za supr článe vždy jsem chtěla naší kočičce porozumět8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) ?! ?! ?! ?! ?! ?! ?! :-DD :-DD :-DD :-DD ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

 • -- bez nadpisu --

  16.07.2012 19:56:41

  Dyttka napsal(a):

  Nejradši mám, když na mě naši kocouři reagují právě tím, že odpovídají na pozdrav, anebo když se zeptám: Kdo má hlad? A Macinka? No, ta umí zpívat... hlavně, když už dlouho nebyla venku na procházce... to umí dát najevo dost nahlas! :-) 8-} :-D Je s nimi veselo. Kočky jsou naprosto úžasný stvoření! A hlavně bezva parťáci;-)

 • -- bez nadpisu --

  15.04.2012 13:10:00

  kykolka napsal(a):

  my mame kočičku rayu a když třeba hrčku hodím do vzduchu ak za vraščí co to znamena?:-(

Celkem záznamů: 8
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Darina, Lynx

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.