Chování koček

 • Když je kočka nečistotná

  Pondělí, 27. duben, 2009
  Pamatuji si ze svého dětství svého milovaného kocoura. Dostala jsem ho pod stromeček a byl to nadlouho vedle Tří mušketýrů můj nejkrásnější dárek. A také nejpovedenější. Vyrostlo z něj vznešené, elegantní, pružné a zábavné zvíře, které mělo ovšem své mouchy. Byl totiž příšerně nečistotný. Nejraději chodil na wc do peřin nebo pod postel, kam se za ním nikdo nedostal. Celá lapálie se stěhováním postelí byla na rodičích, ale vyhubováno jsem dostala pokaždé já.
 • Sexuální chování koček

  Pondělí, 20. duben, 2009
  Koťata dosahují pohlavní zralosti kolem šesti až deseti měsíců života. Náznaky sexuálního chování se však mohou projevovat již dříve. Doba, od kdy jsou kočky i kocouři schopni se rozmnožovat, je individuální. Je to dáno plemenem, hierarchií ve smečce, prostředím chovu i samotným zvířetem. Nejvhodnější k chovu je použití kočky starší jak jeden rok. Projevy sexuálního chování jsou v některých případech dosti výrazné a majitel to v tomto období nebude mít jednoduché.
 • Starší kočka a nově příchozí kotě

  Úterý, 17. březen, 2009
  Chceme-li přivést dalšího člena do své domácnosti, zamysleme se nejprve, jak asi budou reagovat stávající členové. Děti zajásají, my se taky rádi podíváme na veselou hravou kuličku, ale co naše letitá přítelkyně kočka či kocour (a to pro tentokrát nebudu mluvit o ostatních zvířatech). Přijetí může být od velmi přátelského po velmi divoké. Většinou nejklidnější a nejvstřícnější je přijetí malé kočičí samičky (čím mladší, tím lepší) starším kocourem. Kočky bývají častěji ostražité, ale pokud jde o opravdu malé kotě (čerstvě odstavené nebo i mladší), většinou ho přijmou do náhradní mateřské péče. Velmi napínavé může být i setkání kocouřího dorostence a starého kocoura. Tady už jde o hodně, zvláště pokud nejsou kastrovaní. Jde přeci o rozdělení teritorií a tím o vyhlídky na „nápadnictví" u přítomných koček. Také nekastrované kočky bývají k těm kastrovaným agresivní.
 • Proč kočka téměř vždy dopadne na všechny čtyři?

  Pondělí, 9. březen, 2009
  Kočka je obdivována z mnoha důvodů, fascinující je především její dokonalost pohybu. Jde vždy o půvabné, úsporné a přesné kroky, ať již se kočka pohybuje pouze líně z pelíšku k misce se žrádlem, nebo je zapojena do lovu či boje. Kočka byla obdařena bystrými smysly jako je čich, zrak a sluch, jimiž hledá a určuje kořist, ale dokonalost pohybu dotváří stavba těla, která umožňuje hbité a přesné pohyby podle okamžité potřeby.
 • Jak se kočky zdraví?

  Pátek, 27. únor, 2009
  No, vždyť to sami znáte. Nejdřív zkontrolují situaci na dálku čichem, protože nepřítel vydává jiné feromony než přátelsky naladěný tvor, a zrakem (nepřátelsky naladěná kočka prudce švihá ocasem, má doširoka rozevřené zornice a oči upírá přímo na protivníka, zatímco přátelsky naladěná kočka dává svou důvěru najevo přivřenýma očima nebo pohledem úplně odkloněným stranou). Další fáze je přičichnutí „čumák na čumák" a otření od lícní kosti až k uším. Často pokračuje otření hlavy o celé tělo. Může se to opakovat takřka do nekonečna.
 • Smyslové orgány a jejich výkonnost

  Pátek, 27. únor, 2009
  Kočky jsou stejně jako psi prstochodci - tzn., že došlapují jen na prsty, zatímco lidé jsou ploskochodci - využívají celého chodidla. Země se dotýká jen malá část nohou a to umožňuje kočce prodloužení kroku a docílení poměrně rychlého zrychlení. Dalším faktorem, který z kočky činí vynikajícího lovce, jsou specificky vyvinuté smysly.
 • Může kočka nenávidět?

  Středa, 25. únor, 2009
  Už když si pokládáme tuhle otázku, vylučujeme teorii o pouhém chlupatém automatu, kterého z koček a nejen z nich, dělají někteří členové našeho - lidského - druhu. Kde berou pocit, že jsme lepší než ostatní tvorové? To teď nebudu rozvádět. Rozhodně jsem přesvědčená (a nejen já, ale i odborníci zkoumající chování zvířat), že kočky prožívají citový život. Trochu jinak než lidé, ale na druhou stranu v podstatě stejně.
 • Jak se kočky seznamují

  Pondělí, 16. únor, 2009
  Kočky jsou sice osamělí lovci, přesto vyhledávají společnost. Žádná kočka se zásadně nevyhýbá svým příbuzným, tu a tam dokonce sáma naváže kontakt. A ačkoli neovládá skupinové sociální chování, odehrávají se setkání podle pevných pravidel, která většina koček dodržuje.
 • Rozumíte své kočce?

  Pondělí, 16. únor, 2009
  Kočky mě provázení téměř celým životem. Již v dětství jsem přinesla domů každé zatoulané nebo nabízené kotě. Vždy to byly jen kočky domácí, jejichž počet doma se pohyboval dle náhodné situace, někdy dosáhl i výše šesti kusů. I když jsem si vždy přála chovat nějakou ušlechtilou kočku, dodnes zůstalo u chovu koček domácích. Současný stav naší „smečky" dosáhl čísla čtyři. Jsou to kočky různých věkových skupin, od desetiletého seniora po roční kočičku. Všechny kočky mají stejnou krev - jedná se o babičku, dceru a její dvě děti. Když přemýšlím nad jejich povahami, můžu říci, že každá z nich je obrázkem určité povahy. Zdá se, že jim celkem rozumím, vím co od nich čekat nebo jakou mají momentálně náladu. Ale výjimka potvrzuje pravidlo a jelikož je kočka tvor velmi osobitý, mnohdy mě překvapí.
Celkem záznamů: 59
|< << 23456 >> >|

Dnes má svátek  Princezna, Pupík

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil kočky

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svou kočičkou.